09 Şubat 2014 Pazar 13:14
 Türkiye'de internet: Pahalı ve sansürlü

Radikal / Hacer Boyacıoğlu

Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı (TEPAV) tarafından yapılan araştırmaya göre, OECD’de internete en yüksek ücreti ödeyen üçüncü ülke Türkiye. Çin dışarıda bırakıldığında içerik kaldırma vaka sayısı en yüksek 10 ülke sıralamasında da birinciliği Türkiye kimseye bırakmıyor.

Bilgi Aslantürk’ün çalışmasına göre, geniş bant internete erişim fiyatları satın alma gücü paritesine göre kıyaslandığında; Türkiye’deki en ucuz internet paketinin dahi OECD’deki neredeyse her ülkeden daha yüksek olduğu görülüyor.

OCED içinde en pahalı interneti 1.69 dolarla Meksika kullanırken, onu 1.25 dolar ile Yunanistan, 1.12 dolar ile de Türkiye takip ediyor.

Araştırmaya göre, Türkiye’de internet kullanıcısının çilesi yüksek ücret ödedikten sonra da bitmiyor.

Türkiye son verilere göre 2012’de en çok içerik kaldırma talebinde bulunan 3. ülke. Google’ın kabul ettiği mahkeme emriyle içerik kaldırma talepleri her ülkedeki IP adresi sayısına bölündüğünde, Türkiye’nin dünyada içeriğe en çok müdahale eden ülke olduğu ortaya çıkıyor. Ancak bu verilere Çin dahil edilmiyor.

Araştırmanın sonuç bölümünde internete müdahalenin ifade özgürlüğü ile ilgili soruları akla getirdiği, pahalı internetin de rekabet eksikliği nedeniyle olduğu vurgulanıyor. Araştırma, “Her iki durum da Türkiye’de internet yönetişiminin sorunlu yapısının bir göstergesi” deniliyor.

Son Güncelleme: 10.02.2014 14:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.