04 Şubat 2015 Çarşamba 11:56
Ötekilerin Postası beraat etti

"Halkı Kin ve Nefrete Alenen Tahrik Etmek Suçu"yla yargılanan Ötekilerin Postası beraat etti.

Ötekilerin Postası’nın Küçükçekmece Adliyesi'nde verdiği kısa savunmanın ardından avukat Tamer Doğan beraat istedi ve hakim beraat kararı verdi.

Facebook üzerinden oluşturduğu sayfadan, yurttaş gazeteciliği ve kolektif habercilik mottosuyla paylaşımlarda bulunan Ötekilerin Postası hesabı daha önce çeşitli bahanelerle Facebook tarafından 9 kez kapatılmıştı.

NE OLMUŞTU?

4 Haziran 2013’te Erzincan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği çağrısıyla, hem devlet şiddeti hem de 3. Köprü'ye Yavuz Sultan Selim isminin konulmasına karşı eylem yapılmıştı. Yapılan eylemde yaşanan polis saldırısı birçok gazete ve ajansta haber olmuş; Ötekilerin Postası da bu haberi kaynak kullanarak yayınlamıştı.

Söz konusu eylemin yaşanmadığı iddia edilerek; Ötekilerin Postası hakkında “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme”, ”Alevi halkı ile Sünni halkı karşı karşıya getirme” gerekçesiyle dava açıldı.

Her ne kadar dava, bu haberi paylaşan 20 kişiye birden açılmış olsa da, 19 kişi hakkında verilen takipsizlik kararı sonucunda yargılanan sadece Ötekilerin Postası oldu.

Davacı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın göründüğü, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşmasında hakim beraat kararı verdi. (Demokrat Haber)

Son Güncelleme: 05.08.2017 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.