Haberleşme Bakanlığı'ndan internetteki yavaşlamayla ilgili açıklama

ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin açıklama yapıldı

Haberleşme Bakanlığı'ndan internetteki yavaşlamayla ilgili açıklama

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

"Bazı haber sitelerinde Türkiye'de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

“Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya'da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir.

“Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir.”

TİB'İN DOLAYLI GOOGLE'A ERİŞİM ENGELİ

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’in bugün verdiği idari tedbir kararıyla webcache.googleusercontent.com sitesi erişime engellenmesi sonrası; Google ve ona bağlı Gmail, YouTube, blogspot gibi hizmetlere erişimin yavaşlaması da erişim engelleme kararıyla eşzamanlı olarak gerçekleşti.

TİB’in erişim engelleme kararının yavaşlamanın nedeni olduğu iddiası söz konusuydu.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 17:53
YORUM EKLE