Facebook ve Twitter'da müzik paylaşanlar dikkat

Artık eser sahibinin izni alınmadan herhangi bir müzik albümü, video ya da filmi paylaşmak yasal olarak suç sayılacak...

Facebook ve Twitter'da müzik paylaşanlar dikkat

Twitter, Facebook ve Youtube'daki fotoğraf ve video paylaşımlarına çekidüzen getiriliyor.

Telif Hakları Yasası'nda yapılacak yeni düzenlemede amaç eser sahiplerinin telif haklarını korumak olacak. Lisanslı olarak paylaşılan video ve müziklerde sıkıntı olmayacak.

Eser sahibinin izni alınmadan herhangi bir müzik albümü, video ya da filmi paylaşmak ise yasal olarak suç sayılacak.

Haber Türk'ün haberine göre, yasayı ihlal edene 2 bin liraya kadar para, cd çoğaltana 4 yıla kadar hapis cezasının uygulanacağı yeni yasayla; internetteki sosyal payşaım sitelerinde link vererek müziğin ya da videonun bulunduğu adrese yönlendirme yapmak suç sayılmazken; sahibinin izni olmadan video ya da müzik yüklemek ve paylaşım yapmak yasak sayılacak.

Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik yaptığı açıklamada; herkesin yasal bir siteden video ve müzik indirebileceğini ve dinleyebileceğini ancak başka kişilerle paylaşımda çeşitli sınırlamalar getirileceğini belirtti.

Yasağa uymayan kullanıcılara iki kez uyarı geleceğini belirten Çelik; 2. uyarıdan sonra kullanıcının davasının savcılığa intikal ettiğini, savcılığın yeni bir uyarı ya da 500 - 2000 TL arasında para cezası verebileceğini belirtti. Yasal olarak paylaşım yapan sitenin adresine yönlendirmeyle yapılan paylaşımlar yasak kapsamında olmayacak. Ancak sahibinin izni olmadan herhangi bir müzik ya da videoyu yayınlamak suç sayılacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2013, 14:08
YORUM EKLE