BM: İnternet erişimini engellemek insan hakkı ihlalidir

BM İnsan Hakları Konseyi, her geçen gün insan hayatında daha büyük bir öneme sahip olan internete erişimin engellenmesinin insan hakları ihlali olduğunu vurguladı

BM: İnternet erişimini engellemek insan hakkı ihlalidir
Birlişmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, internet erişimini engelleyen ve internette sansür uygulayan ülkeleri kınadı, bu engellemeleri 'insan hakkı ihlali' diye tanımladı. Konsey, insanların normal yaşamlarındaki haklarının, internette de geçerli olduğuna dikkat çekti.

BM İnsan Hakları Konseyi'nde karara karşı çıkan ülkeler, Rusya, Çin, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Hindistan da eleştirildi. 

BM, dünya nüfusunun yarısının internette sansür uygulayan ülkelerde yaşadıklarına dikkat çekti. 

'İNSAN HAKKI İHLALİ'

Kararda, olumsuz bildirimlere karşı 'korunma' sağlanmasından, dış dünyaya yönelik haber paylaşımının engellenmesinden ya da bir ülkedeki vatandaşları dış dünyadaki bilgi ve haberlerden 'koruma' amaçlı yapılan tüm erişim yasaklarını 'insan hakkı ihlali' olarak tanımladı.

'İNTERNETTE DE AYNI HAKLAR GEÇERLİ'

Hemen her ülkede internette güvenlik kaygıları söz konusu. Ancak BM, insanların normal yaşamlarındaki tüm insan haklarının internette de geçerli olduğunu belirtti. 

BM, internetin bir insan hakkı olduğuna ve bu insan hakkının korunması gerektiğine dikkat çekti. 

BM kararının hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak kararla, eleştirilerin odağındaki ülkeler üzerindeki baskının artırılması hedefleniyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2016, 17:58
YORUM EKLE