Kategoriler

Demokrat Haber

Kremlin'den Kudüs açıklaması

Peskov, bölgedeki durumu daha da zorlaştırdığını söyledi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme kararını değerlendirdi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Peskov, Trump'ın kararının Ortadoğu'da çözüme katkı sağlamayacağını, aksine bölgedeki gerilimi tırmandırdığını ifade etti.

Peskov, "Trump'ın açıklamasının ardından bölgede gerilim yaşanması endişe veriyor. Bu kararın Ortadoğu'da çözüm için bir katkı sunmayacağını, aksine uluslararası toplumda bölünmeye yol açacağını düşünüyoruz" dedi.

"Trump'ın açıklamalarına herkesin katılmadığını biliyoruz” diyen Peskov, “Konu Ramallah'ta da, Filistin halkının genelinde de yeterince sert bir tepkiye neden oldu. Bu nedenle endişelerimiz sürüyor" ifadelerini kullandı.

‘NE YAPMALIYIZ?'

"Ne yapılması gerek?" diye soran Peskov "Sorun ne kadar zorlaşmış olursa olsun siyasi ve diplomatik yollardan çözüm yolu aramalıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararıyla ilgili görüştü.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Kudüs konusundaki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunuldu.

BM NEZDİNDE TAKİP

İsrail'in 1980 yılında aldığı Kudüs'ü ilhak kararının uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmiş olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin attığı son adımın bölgedeki barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Rusya Başkanı Putin de aynı görüşleri paylaştığını ifade ederek, BM Güvenlik Konseyi nezdinde bu hususların takipçisi olacaklarını belirtti. İki lider, ikili ve uluslararası konularda görüş teatisi için yakın temasta olma konusunda da mutabık kaldılar.

Erdoğan, Putin'i 13 Aralık'ta İstanbul'da İslam İşbirliği Örgütü'nün Kudüs'ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirdi.

KREMLİN: GELİŞMELER KARŞISINDA DUYULAN DERİN ENDİŞEKONUŞULDU

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan'ın, ABD'nin Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması yönündeki kararından duydukları ciddi endişenin dile getirdiği belirtildi.

(Kaynak: Sputnik)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Güncel
2 Kez Görüntülendi.
Reina katliamı davasında 7 sanık ilk duruşmada tahliye edildi
Güncel
12 Kez Görüntülendi.
Uğur Kurt'u vuran polisin, karara itirazı reddedildi
Güncel
171 Kez Görüntülendi.
Rusya Genelkurmay Başkanı Akar’la bir araya geldi
Siyaset
338 Kez Görüntülendi.
AKP'nin Ataşehir adayı belli oldu
Çalışma Hayatı
201 Kez Görüntülendi.
Adıyamanlı tütün üreticilerinden yasak kararına tepki
Güncel
735 Kez Görüntülendi.
Dilmen: Erdoğan, Deniz Gezmiş gibi emperyalistlerle mücadele ediyor
Dünya
1931 Kez Görüntülendi.
Eski CIA Başkanı Hayden: Özerk bir Kürdistan’ı Türkiye’ye anlatmalıyız
Dünya
154 Kez Görüntülendi.
Endonezya’da 7.3 büyüklüğünde deprem
Siyaset
3871 Kez Görüntülendi.
HDP’li Tan: Derin akıl Diyarbakır’’da 100 bin gencin olmasını istemiyor
Dünya
582 Kez Görüntülendi.
Tsipras’tan müftü kararı: Bunun Erdoğan’la ilgisi yok