11 Aralık 2017 Pazartesi 08:22
YSK Yasası düzenlemesinden çıkan 2 maddeye 'uyum yasası' çözümü

TBMM’de geçen haftalarda yasalaşan Yüksek Seçim Kurulu Yasası’na konulmak istenen, ancak muhalefetin sert eleştirileri üzerine metinden çıkartılan iki tartışmalı düzenleme yeniden geliyor.

Hükümet, sandık kurulu başkanları ve müşahitlik düzenlemelerini, uyum yasasının içine aynen koyacak.

Sandık kurulu başkanlarının parti temsilcilerinden olması uygulamasına son veren ve bu kişiler için devlet memuru olması zorunluluğu getiren düzenleme tartışmalara neden olmuştu. Diğer bir hükümle de parti müşahidi olmak zorlaştırılmıştı.

Partiler ve bağımsız adayların sandık sayısının iki katı kadar müşahit adına düzenlenmiş fotoğraflı müşahit kartını ilçe seçim kuruluna teslim etmeleri zorunluluğu getirilmişti. Bu iki hüküm, muhalefet partilerinin tepkisini çekince metinden çıkarılmıştı. YSK düzenlemesi bu tartışmalı maddeler olmadan yasalaşmıştı. Ancak iktidar partisinin planı değişmedi.

DEVLET MEMURU OLMA ŞARTI YENİDEN GELECEK

İki düzenlemenin, uyum yasaları çalışması kapsamında seçim yasalarının içine konulması planlanıyor.

Buna göre parti müşahiti olmayı zorlaştıracak düzenleme uyum paketine taşınacak. Ayrıca, sandık kurulu başkanlarının devlet memuru olması zorunluluğu da yeniden getirilecek.

Muhalefet, bu düzenlemelerin iktidar dışındaki partilerin sandık denetimini engelleme amaçlı olduğunu iddia ediyor. Hükümet çevreleri ise düzenlemenin, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da sandıklar üzerindeki baskıyı ortadan kaldırılmayı amaçladığı öne sürülüyor.

(Kaynak: Hürriyet)

Son Güncelleme: 11.12.2017 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.