YPG Komutanı: Türk devleti IŞİD'i ayakta tutmaya çalışıyor!

YPG Komutanı dün Kobani'ye gerçekleştirilen saldırıyı değerlendirdi....

YPG Komutanı: Türk devleti IŞİD'i ayakta tutmaya çalışıyor!

YPG Komutanı Mahmud Berxwedan IŞİD'in dün sabah saatlerinde Kobani'nin kuzeyinden gerçekleştirdiği saldırının planlı olduğunu belirtti. Berxwedan planlı saldırının Kobani'de kırılma yaşayan IŞİD'i toparlamaya dönük bir hamle olduğunu söyledi.

Sedat Sur'un ANF'de yer alan haberine göre Kobani’de dün meydana gelen çatışmaların Türkiye topraklarında yaşandığını iddia eden Berxwedan, “Diğer cephelerde çatışmalar oldu, ama esas çatışmalar bize yönelik saldırıların yapıldığı Türkiye topraklarında yaşandı” diye konuştu.

IŞİD'in Kobani’ye dönük saldırılarının iki buçuk ayı geride bıraktığını hatırlatan Berxwedan, “DAİŞ çeteleri, birçok yöntem deneyerek, sonuç almaya çalışıyor. Daha önce de benzer saldırılar içerisinde oldu. Bomba yüklü araçlar başta olmak üzere birçok saldırıları oldu. Kapıyı almak istediler ama alamadılar. Özellikle son dönemlerde ilan ettiğimiz gibi inisiyatif bize geçti ve en çok ta DAİŞ çetesinin sonuç almak istediği sınır kapısının bulunduğu alanda hakimiyetimizi kurduk” dedi.

IŞİD'in Mürşitpınar Sınır Kapısına yönelik tüm saldırılarını boşa çıkardıklarını da ifade eden Berxwedan, Belediye Binası ve Heci Reşit Cami çevresinde büyük darbeler vurduklarını da sözlerine ekledi. 

IŞİD'in ilk kez bu kadar rahat ve açıktan Türkiye tarafından sınırı geçerek, önce bombalı araçlı saldırı, sonra da gümrük binasından bir saldırı gerçekleştirildiğini iddia eden Berxwedan şunları söyledi: “DAİŞ çetesi bugüne kadar doğu cephesinden kapıya çalıştı. Olmayınca dün iki yoldan kapıyı almaya çalıştı. Güney cephesinden Halep yolu ve diğeri de Türkiye sınırları içerisinden Türk devleti kontrolündeki sınır kapısından geçerek kapıyı almaya çalıştı.”

Güney yolundan gelişen saldırıyı beklediklerini ve hazırlıklı olduklarını da ifade eden Berxwedan, “Ancak Türkiye tarafından bu şekilde açıkça gümrük binasının DAİŞ mevziisine dönüştürülerek ve kapıdan hiçbir engelleme olmadan böyle bir saldırının olabileceğini beklemiyorduk. Türk devletinin böyle bir şeye kalkışabileceğini düşünmüyorduk ama demek ki yanılmışız. Bu saldırı Türk devletinin izni ve emri ile gerçekleşti. Bunu çok net belirtmek istiyoruz. Bu saldırı ile Türk devleti bir kez daha DAİŞ saldırılarını organize eden bir konumda olduğunu gösterdi. Türk devleti Kobanê'de kırılma yaşayan, YPG karşısında tutunamayan DAİŞ çetesini bu saldırı ile yeniden toparlama ve bizi şok edecek bir saldırı ile inisiyatifimizi kırmayı amaçladı. Ancak güçlerimiz fedai ruh ve çok hızlı hareket ederek DAİŞ çetesinin saldırdığı Türk devletine ait gümrük binası ve buğday ambarı çevresindeki DAİŞ çetesini imha etti ve Türk devletine ait gümrük binasında savunma hattı oluşturdu” dedi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 09:16
YORUM EKLE