20 Ekim 2012 Cumartesi 18:06
Yeni YÖK yasasının provası İTÜ'de yapılıyor

50D kadrosunda çalışan araştırma görevlilerinin doktorada 6 yılı tamamlaması halinde işten çıkarılmasını öngören tasarı, kamuoyunda Torba Yasa adıyla da bilinen 6111 sayılı torba yasada yer aldı.

 

Bu kanuna dayanılarak işlerine son verilmesi beklenen 80 öğretim görevlisi, başka bir üniversitede de kadro alamayacak.

 

ARAŞTIMA GÖREVLİSİ SADECE TEZ YAZMAZ

İsminin verilmesini istemeyen bir araştırma görevlisi, “Bir araştırma görevlisi sadece tez yazmaz, bir yandan derslere girer, idari işlerde sorumluluk alır, başka görevleri de vardır. O yüzden 6 yılda tezin bitmemesi çok şaşırılacak bir durum değil” dedi.

 

Torba yasa üniversiteden atılmayı kaldırıyor, ama azami süre tanımlıyor. yüksek lisans için 3, doktora için 6 yıl sınırlaması getirilirken, YÖK 50D kadrosunu "yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen bir burs" olarak yorumluyor.

 

"ATILMAYI BEKLİYORUZ"

Ayrıca 50D kadrosunda çalışanların askerlik dışında, doğum izni/ücretli izin de sayılmıyor.

 

Araştırma görevlisi B.Y. bu sürecin İTÜ dışındaki üniversitelere de yaygınlaşacağını belirterek “ Yeni YÖK yasasının provası İTÜ’de yapılıyor. Yeni YÖK yasasında araştırma görevliliği kurumunun tamamen ortadan kaldırılması, proje bazlı sosyal güvencesiz çalıştırmanın gündeme gelmesi ve mevcut 50D kadrolarının eritilmesi öngörülüyor, atılmayı bekliyoruz” dedi.

 

YÖK Yasası’nın 50D maddesinde lisansüstü öğrenimi sürdüğü sürece lisans üstü öğrencilerin yıllık olarak öğretim yardımcılığı kadrolarına atanabileceği belirtiliyor.
Son Güncelleme: 21.10.2012 13:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.