Yaşar Kemal Parkı açıldı

Yaşar Kemal adına Ankara'da park açıldı

Yaşar Kemal Parkı açıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesince yaptırılan Yaşar Kemal Parkı’nı hizmete açtı.

İçinde Yaşar Kemal heykeli de bulunan parkın açılışını Sanatçı Zülfü Livaneli ile birlikte yapan CHP lideri, kurulan kürsüden bir de konuşma yaptı. Açılışta konuşan Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçimlerinden dolayı özeleştiri yapacaklarını belirtti.

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Tekin Bingöl, TBMM CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve Ankara Milletvekilleri de parkın açılışında hazır bulundu.

Açılışta konuşan Kılıçdaroğlu, Yaşar Kemal ile lise yıllarında tanıştığını belirterek, İnce Memed'i okuduğunda dünyasının değiştiğini söyledi.

Yaşar Kemal'in dünya kültürünün bir parçası olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Emin olun Anadolu'yu Yaşar Kemal kadar güzel anlatan ikinci bir romancımız hemen hemen yok. İnsanı, insanın duygularını, zulme karşı direnişi en güzel anlatan yazarlarımızdan birisidir" dedi.

Kılıçdaroğlu, Yaşar Kemal'in her zaman doğruları savunduğunu ve bu yüzden acımasızca eleştirildiğini belirterek, "Yaşar Kemal'in bir özelliği daha var. Katıksız bir devrimci ve ilkeli bir yazardı. Zaman zaman doğruları savunduğu için acımasızca eleştirildi. Ama o, bütün eleştirileri göğüsleyip kararlılıkla yoluna devam etti" şeklinde konuştu.

1 Kasım seçiminin ardından yaşanan gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, özeleştiri yapacaklarını kaydederek, "Şimdi Türkiye, yeni bir sürecin içinde. Bu süreçte hepimize düşen bir görev var. Şunu hiç kimsenin unutmasını istemem. Eğer bir siyasal parti sorunların kaynağı olmuşsa o siyasal partinin bu ülkede sorun çözme yeteneği bitmiştir. Eğer bir siyasal parti, dünyada meşruiyeti tartışılan bir konuma gelmişse o siyasal partinin Türkiye'ye verebileceği fazla bir şey yoktur. Hepimizin bunu görmesi lazım. Elbette özeleştiri yapacağız. Bütün bu olaylara karşı hak ettiğimiz ya da beklediğimiz yere gelemiyorsak oturup ciddi ciddi özeleştiri yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 16:53
YORUM EKLE