Wikipedia, 'iç savaşın' yaşandığı ülkelere Türkiye'yi de ekledi

Wikipedia, Türkiye'de sıcak çatışmanın sürdüğü alanların haritasını yayımlamaya başladı

Wikipedia, 'iç savaşın' yaşandığı ülkelere Türkiye'yi de ekledi

Dünya üzerinde yaşanan "iç savaşlar" hakkında ülkelerin haritaları üzerinde bilgi veren en yaygın sanal ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye'de sıcak çatışmanın sürdüğü alanların haritasını yayınlamaya başladı.

Wikipedia, "iç savaşın" yaşandığı ülkelere Türkiye'yi de ekledi.

Dünya üzerinde "iç savaşın" yaşandığı bölgeleri harita üzerinden gösteren Wikipedia, savaşın seyrine ilişkin anlık bilgi paylaşıyor.

Savaşan tarafların, ekonomik, siyasi, askeri gücüne ilişkin bilgilerin verildiği haritada, aynı zaman da ihtilafın tarihi, arka planına ilişin de kronoloji veriliyor.

Daha önce Mısır, Libya, Yemen, Irak, Suriye, Tunus gibi ülkelerin "iç savaş" haritalarını yayınlayan Wikipedia, son olarak Türkiye'yi "iç savaş" kategorisinde değerlendirerek harita yayınlamaya başladı.

Haritaya eklenen Türkiye'de de Kürt güçlerinin eylemleri ve açıklamaları aynı renkle verilmeye başlandı.

Özyönetimin ilan edilen Varto, Sur, Hizan, Hakkari, Edremit, Silvan, Dargeçit, Derik, Nusaybin, Cizre, Silopi, Şırnak, İdil, Yüksekova, Doğubayazıt gibi il ve ilçeler sıcak savaş bölgeleri olarak işaretlendi.

Haritada aynı zamanda İstanbul'un Sultangazi ilçesinin Gazi Mahallesi ve Maltepe ilçesinin Gülsuyu Mahallesi de sıcak çatışma bölgeleri olarak işaretlendi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 15:18
YORUM EKLE