Uyarılara rağmen izin verilmiş!

Alp Gürkan'a emsalsiz kıyak...

Uyarılara rağmen izin verilmiş!

Soma’da 301 madenciye mezar olan madenin sahibi Alp Gürkan’ın şirketinin İstanbul ’da yaptığı 191 metrelik kuleyi nasıl yaptığı, kimin onay verdiği tartışma konusu oldu.

Türkiye ’nin en yüksek ikinci binası için Gürkan’a İstanbul Büyükşehir ve Şişli belediyelerinin emsalsiz kıyak yaptığı meclis raporlarına yansıdı. Raporlara göre arazi için üç plan tadilatı meclise geldi.

Ercan Sarıkaya'nın Radikal'de yer alan haberine göre iki tadilatta inşaat oranı arttırıldı. Arazinin yaklaşık 12 bin metrekarelik kısmı kamuya açık yeşil alan olarak planlanmasına rağmen yeşil alan fiiliyatta kamuya açılmadı. Normal şartlarda net parsel yani 10 bin metrekare üzerinden inşaat izni verilmesi gerekirken, kamu için ayrılan yeşil alan da emsale dahil edilerek brüt parsel 22 bin metrekare üzerinden inşaata izin verildi.

Bu da inşaatı yer üstünde 44 bin metrekareye çıkardı. Yükseklik serbest bırakıldı. Kotun en yüksekten alınmasına izin verildi. Bürokratların uyarısına rağmen madenci Gürkan’ın ‘yaşam odasına’ önce İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi daha sonra da Şişli Belediye Meclisi onay verdi.

Alp Gürkan’ın şirketi de bu plan ile 9’u yeraltında 56 kat, 140 bin metrekarelik kule yaptı. Bodrum katların tamamı iskâna açıldı. Fazlalıkları kimse görmedi. Kulede kaçak bölümler olduğu iddialarını inşaat ruhsatını veren Şişli Belediyesi “Planlama tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Projeye aykırı bir durum yok” diye reddetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2014, 17:20
YORUM EKLE