30 Ağustos 2017 Çarşamba 19:30
"Üst düzey Emniyet ve MİT yöneticileri Almanya'ya iltica için başvurdu" iddiası

Almanya’dan iltica talep eden Türkiye vatandaşları arasında üst düzey emniyet ve istihbarat görevlileri bulunduğu iddia edildi.

Die Welt gazetesinin haberine göre, bazı üst düzey emniyet görevlileri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) görevli üst düzey memurlardan biri de Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu.

Ayrıca Federal Emniyet Teşkilatı ile Türkiye’deki güvenlik birimleri arasında koordinasyonu sağlayan üst düzey görevlinin de Hessen eyaletinde iltica başvurusu yaptığı ifade edildi.

Welt’in üst düzey güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde, Almanya İçişleri Bakanlığı’nın kişisel verileri koruma zorunluluğu nedeniyle söz konusu başvurulara ilişkin bilgi vermediği kaydedildi.

6 BİN 700’DEN FAZLA BAŞVURU

Haberde, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 6 bin 700’den fazla Türk vatandaşının Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu hatırlatıldı. İltica etmek isteyenler arasında kırmızı pasaport sahibi diplomatlar ve aileleri de bulunuyordu.

Welt’in haberinde Alman emniyet yetkililerinin, Türkiye’deki bu gelişmeleri kaygıyla izlediği ifade edildi. Haberde, Ankara ile koordinasyonu sağlayan üst düzey Federal Emniyet Teşkilatı görevlisinin de Alman meslektaşlarına yazdığı mektupta bu kaygının dile getirildi belirtildi. Buna göre mektupta, Türkiye’nin bu tutumu nedeniyle güvenlik birimlerindeki bilgi birikiminin yeni görevlendirmeler ve değişikliklerle doldurulamayacak şekilde uzun süre için kaybolduğu görüşüne yer verildi.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Son Güncelleme: 31.08.2017 12:58
Anahtar Kelimeler:
BaşvuruIlticaMİTAlmanya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.