Twitter yerine AKPitter

Twitter’a alternatif bir sosyal paylaşım sitesi geliştirdi

Twitter yerine AKPitter

AKP'liler kendi Twitter'ını yarattı :“AKPitter”

Adana’da Tahsin Çetinkaya adlı bir genç, Twitter’a alternatif bir sosyal paylaşım sitesi geliştirdi. “AKPitter” adındaki site, sosyal medyada “AKP’nin kendi Twitter’ı” olarak nitelendiriliyor.

Tunca Öğreten’in Taraf'ta yer alan habere göre, Çetinkaya, AKP ile organik bağlarının olmadığını ifade etse de, sitenin açılış sayfasındaki parti logosu ve Başbakan Tayyip Erdoğan fotoğrafları pek de öyle söylemiyor. Sitenin kurucusu Çetinkaya, AKP ile arasındaki ilişkiyi şu sözlerle özetliyor “AKP ile bir bağımız yok. Ancak parti ile büyük bir gönül bağımız var. Başbakan bugün, ‘Siteyi kapat’ dese, gözümü bile kırpmadan kapatırım.”

Çetinkaya, siteyi yaklaşık bir ay önce hayata geçirmiş. Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen sitenin üye sayısı 470 binlere ulaşmış. Ara yüzünün Twitter’la neredeyse aynı olduğu sitede, ek bazı özellikler de var. Twitter’daki 140 karakter kuralını 200’e çıkaran AKPitter, “Bizim söyleyecek daha çok sözümüz var” sloganıyla özetliyor bu durumu.

AKPitter’da ayrıca, sesli paylaşım, AKP ve özellikle Başbakan Erdoğan’la ilgili haberlerin döndüğü manşet tablosu, online radyo, MP3 indirme, yol tarifi alma gibi ek özellikler de yer alıyor.

Ağırlıklı olarak AKP’lilerin yer aldığı sitenin “timeline”ında, AKP ve Başbakan ile ilgili güncel paylaşım ve haberleri bulmak mümkün.

İran ve Çin’de; YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin yasak fakat hükümet, bu sitelerin bir benzerlerini kurarak vatandaşlarını bu platformlara yönlendiriyor. Böylece hem dünya ile iletişim kesilmiş, hem de sosyal medyadaki paylaşımlar kontrol altında tutulmuş oluyor.

Bu arada Twitter gibi, anlık trafiğin yoğun olduğu bir sitenin aylık sunucu giderlerini göz önüne alırsak, Çetinkaya’nın site için ciddi bir giderinin olduğunu da söyleyebiliriz. Üstelik AKPitter, sosyal medyadaki mobil gereksinimleri de karşılıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 12:46
YORUM EKLE