14 Mart 2015 Cumartesi 19:27
Türkiyeli Süryanilerden IŞİD protestosu

Süryani-Asuri-Keldani halkının anayurdu, Habur bölgesi ve Ninova Ovası’nda IŞİD’in gerçekleştirdiği vahşi saldırılar, Türkiyeli Süryaniler tarafından İstanbul’da protesto edildi.

Türkiye Süryanileri Platformu’nun çağrısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda Saat 16.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, "Yeni Soykırımlara Geçit Vermeyeceğiz", "Süryani, Asuri Halkı Yalnız Değildir" pankartları açtı. Eylemde "Katil İŞİD, Ortadoğu'dan defol", "Süryani Halkı Yalnız Değildir" sloganları atıldı.

‘YENİ SOYKIRIM PLANLARINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Grup adına yapılan basın açıklamasında "Dünyanın üzerine kara bir gölge gibi düşen IŞİD terörü, mazlum halkları etkiliyor. Halkımız bir kez daha vahşetin kurbanı olarak seçildi. Hıristiyan diye vatanlarını terketmiyorlar diye birkez daha bedel ödüyorlar. Kobani'deki etnik temizlik harekatı bu kez Habur'da kara yüzünü gösteriyor. IŞİD, 23 Şubat'tan beri Habur nehri boyunca süren Asuri, Süryani ve Keldani köylerinin bir kısmını işgal etmiş, binlerce insan yerini yurdunu terk etmiştir. Tüm dünya IŞİD vahşetini sessizce izlemektedir. IŞİD bugün Süryani, Ermeni, Kürt, Ezidi ve Dürzi gruplar için tehdit oluşturuyorsa yarın bütün bölge insanları ve dünya için tehlikeli bir hale gelecektir. Yeni soykırım planlarına geçit vermeyeceğiz" denildi.

FOTO: @suryanilercom

Son Güncelleme: 14.03.2015 19:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.