TSK'dan 'Hava harekatında 25 YPG'li öldü' iddiası

TSK’dan yapılan açıklamada, düzenlenen hava saldırısında 25 YPG'linin hayatını kaybettiği iddia edildi; hava harekatının koalisyon kapsamında yapıldığı aktarıldı

TSK'dan 'Hava harekatında 25 YPG'li öldü' iddiası

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin, Cerablus’a giren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) düzenlediği operasyonlarda en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamasının ardından, TSK’dan açıklama geldi.

Açıklamada, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Cerablus bölgesinde icra edilen harekatı destekleyen TSK unsurlarına ateş açıldığı ve koalisyon kapsamında yapılan hava harekatı sonucunda, 25 YPG'linin hayatını kaybettiği iddia edildi.

TSK, söz konusu hava saldırısında beş binanın da imha edildiğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca 'bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için gerekli tedbirin alındığı ve hassasiyetin gösterildiği' de ifade edildi.

GÖZLEMEVİ: EN AZ 35 SİVİL ÖLDÜ

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’nın hava ve topçu saldırıları sırasında en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Cerablus'un güneyindeki Ceb el Kussa köyüne pazar günü düzenlenen saldırıda 20 sivilin öldüğü, en az 50 sivilin de yaralandığı öne sürüldü.

Ayrıca savaş uçaklarının bombardımanı sonucu bir çiftlikte de 15 sivilin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2016, 11:08
YORUM EKLE