Tahir Elçi’nin vurulduğu yerde anılmasına izin verilmedi!

Anmada, Elçi’nin yaşamını yitirmeden önce Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklamasının ses kaydı dinletildi

Tahir Elçi’nin vurulduğu yerde anılmasına izin verilmedi!

Geçen yıl 28 Kasım’da Diyarbakır Sur’da meydana gelen çatışmalarda hasar gören Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklamasının hemen ardından sokakta çıkan çatışma sırasında vurularak öldürülmesinin ilk yıldönümünde Diyarbakır Barosu yöneticileri ve üyeleri tarafından anıldı.

Anma töreni, bir yıldan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle Elçi’nin vurulduğu yerden 100 metre ileride yapıldı.
 
Törene Elçi’nin eşi Türkan Elçi, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Meral Danış Beştaş, Ahmet Yıldırım, İmam Taşçıer, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve avukatlar katıldı.
 
Anma töreni kapsamında Tahir Elçi’nin vurulduğu saat olan 10.53’te olay günü Dört Ayaklı Minare ile ilgili yaptığı konuşma katılımcılara dinletildi. Anma törenine katılanlar daha sonra Tahir Elçi anısına bir dakikalık saygı duruşu yaptı.
 


‘ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’
 

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Tahir Elçi’nin toplumun bağrında derin yaralar açan yıkımın ve zulmün pusuda olduğunu duyurmak ve uyarmak isterken öldürüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:
 
“Bir yıllık süre zarfında Başkanımızın dikkat çektiği ve engellemek için hayatını ortaya koyduğu olaylar bütün ağırlığıyla yaşandı ve toplumda kaybolmayacak kadar derin izler bıraktı. Kent merkezleri yaşanılmayacak hale geldi, binlerce insan yaşamını yitirdi, yüz binlerce insan yerlerinden edildi, tarihi ve kültürel mirasımız adeta yok edildi. Sokağa çıkma yasağı adı altında olağanüstü rejimlere özgü uygulamalarla temel hak ve özgürlükler askıya alındı. Büyük mücadelelerle az da olsa elde edilmiş demokratik kazanımlar ortadan kaldırıldı.

"Çözümün, diyalogun ve müzakerenin yerini maalesef yeniden şiddet ve güvenlikçi politikalar aldı. Tahir Elçi, sahip olduğu tecrübe ve öngörüleriyle yaşamını yitirdiği gün tam da buradan, bütün tarafları bu yakıcı savaşın sivil yerleşim alanlarında yaratacağı muhtemel tahribat konusunda uyarmıştır. Maalesef bu uyarılar muhataplarınca dikkate alınmamış kent merkezlerine taşınan çatışmalarla birlikte yaşanan ölümler ve yıkımlar toplumsal sorunları daha da derinleştirmiştir. Yaşananlar var olan sorunların derinleşmesinin yanı sıra yeni sorun alanları yaratmış ve sorun alanlarından beslenen gelişmeler ülke demokrasisine ağır bir darbe indirmiştir.

"Bugün bir kez daha belirtmek isteriz ki ömrünü faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasına ve cezasızlıkla mücadeleye adamış olan Tahir Elçi’nin soruşturma dosyasının faili meçhul dosyalar kervanına katılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Aradan geçen bir yıllık sürede soruşturma dosyasında faillerin ve arkalarındaki karanlık odakların tespitine yönelik bir mesafe kat edilmemiş ise de dosyanın yılmaz takipçisi olacağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. Tahir Elçi’nin aydınlattığı faili meçhul cinayetlerin gereği olarak toplumun, her bireyin ve her hukukçunun kendisine bu anlamda borçlu olduğunu belirtmek isteriz.”
 
Anma törenine katılanlar açıklamanın ardından, sokağa çıkma yasağı nedeniyle Dört Ayaklı Minare’nin önüne çekilen brandaya kırmızı karanfiller bıraktı.

Anma töreni nedeniyle Gazi Caddesi trafiğe kapatılırken, polis geniş güvenlik önlemi aldı.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 20:32
YORUM EKLE