Tahir Elçi'yi son yolculuğuna yüz binler uğurladı

Tahir Elçi’nin cenazesi Selahattin Eyyubi Hastanesi’nden alındı

Tahir Elçi'yi son yolculuğuna yüz binler uğurladı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde dün öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin cenazesi sabah saatlerinde Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi morgunun önünde toplanan yakınları, meslektaşları ve sevenleri tarafından teslim alındı.

Cenazesinin morgdan çıkarılması sırasında Elçi'nin yakınlarından feryatlar yükseldi. Elçi'nin kızı, babasının tabutunun morgdan çıkarılmasıyla birlikte "Baba ne olur gitme" sözlerini haykırdı. Aynı esnada alkışlar ve "Katil Erdoğan hesap verecek", "Katil devlet hesap verecek" sloganları yükselmeye başladı.

Elçi'nin meslektaşlarının omuzları üzerinden morgdan çıkarılan cenazesi, yine omuzlar üzerinde Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önüne doğru yola çıkarıldı.

KİTLE YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

HDP'li vekiller, baro başkanları ve kurum yöneticilerinin açtıkları "Em te ji bîr nakin, Seni unutmayacağız" pankartıyla kortejin en önünde yer aldığı yürüyüşte, sık sık "Şehit namirin" sloganı atıldı.

Yürüyüşte yer alan yurttaşlar Tahir Elçi'nin posterlerini taşırken, Elçi'nin tabutunun üzerine Diyarbakır Barosu flaması serildi.

Cenaze törenini çok sayıda yerli yabancı basın takip ediyor. Kitle sloganlar eşliğinde törenin yapılacağı Koşuyolu Parkı'na yürüdü.Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da yer aldığı grup Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önüne doğru yürüdü.

Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, Tahir Elçi’nin yargısız infazların ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için mücadele ettiğini ancak bu karanlık güçlerin hedefi olduğunu söyledi. Elçi’nin televizyonda söylediği sözler nedeniyle iktidarın hedefi olduğu ve siyasi lince maruz kaldığını ekledi.

EŞİ TÜRKAN ELÇİ: KALDI MI SENİN GİBİ KINALI GÜVERCİNLER

Daha sonra konuşan Elçi'nin Türkan Elçi, şunları kaydetti:

"Seni faili meçhuller ordusu karşılayacak. 'Tanıtmaya ne hacet, seni bütün faili meçhuller, seni bütün ailen tanır. Biz seni buradan izledik. Bizim gibi faili meçhullere bir ömür adadın. Kaldı mı senin gibi kınalı güvercinler.' Elçi'nin gülümseyen yüzüne bir akşam inecek. Valla ne diyeyim, geldiğim yerde topu topu bir avuç güvercin vardı. Leş kargalar, kartallar, şahinler kol geziyordu. O'na diyecekler 'Sen bizi savundun, peki, seni kim savunacak?' Benim gibi düşünen eşim var, arkadaşlarım var' diyecek. 'Bugün dilekçe verdim, yurtdışı yasağım kalktı, artık özgürüm, kıtaları, denizleri fersah fersah gezeceğim.' Bütün faili meçhuller onu bağrına basacak. Dört Ayaklı Minare'nin en tepesine konulacak. 'Tarih anlayacak beni. Kirli medya, beni hedef gösteren gazeteler hoşça kalın, beni anlamak istemeyenler, dudak bükenler, geçirdiğim işkence tezgâhları, faili meçhulün yetimleri hoşçakalın, çocuklarım, eşim hoşçakalın' diyecek."

AĞABEYİ: YILDIRAMAZLAR

Tahir Elçi'nin ağabeyi Ahmet Elçi, şöyle konuştu:

"Devletin savcısı, hakimi, medyası kardeşimi hedef gösterdi. Benim kardeşim katledildi. Kardeşim ilk şehidimiz değildir ve son şehidimiz de olmayacak. Bunu böyle bilmek gerekir. Ama işgalciler, zorbalar, faşist alçaklar bilsinler ki hiçbir zaman Kürt halkın yıldıramazlar. Halkımız sonuna kadar direnecektir. Tahir ölmedi ve ölmeyecek. O özgür bir insandı. Bilin ki devlet elimize ayağımıza kelepçe vurabilir ama asla bizim beynimize kelepçe vuramaz. Onun için özgürüz. Beynimize kelepçe de vurdurtmayacağız. Biz ve halkımız dostlarımızla birlikte direneceğiz. Bunun için buraya Türkiye metropollerinden, Amed, Botan, Serhat ve tüm Kürdistan'dan gelen herkesi selamlıyorum. Halk olarak sonuna kadar direneceğiz. İşgalcilere asla boyun eğmeyeceğiz. Tahir sosyalistlerin, Ermenilerin, Asurilerin tüm Kürtlerin kardeşiydi. Bir Kürt aydın olarak devlet tarafından katledildi. Tarih boyunca bu devletin defalarca Kürt aydının katliamdan geçirdiğini görüyoruz. Ama halkımız yılmayacak ve kazanan biz olacağız."

Anıt önünde yapılan törenin ardından "Şehit namirin" sloganı atan yüzbinler, cenazenin defnedileceği Yeniköy Mezarlığı'na doğru yürüyüşe geçti.


                                                      FOTO: dokuz8HABER

İnsan hakları ve barışın yılmaz savunucusu Tahir Elçi daha sonra sevenleri tarafından "Şehid namirin" sloganıyla toprağa verildi. Elçi defnedildikten sonra mezarına karanfiller konuldu.

Elçi'nin mezarı başında kısa bir konuşma ağabeyi Ahmet Elçi, "Davamız, kardeşlik, birlik, barış ve halkımızın özgürlük davasıdır" dedi.

Yakınları ve sevenleri mezarı başında gözyaşı dökerken, Elçi'nin başucuna fotoğrafı konuldu(DİHA, Bianet)

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 10:31
YORUM EKLE