'Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail IŞİD’e yardım ediyor'

İddialar Lübnan basınında yer aldı...

'Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail IŞİD’e yardım ediyor'

Lübnanlı El Cedid Kanalı, Suudi Arabistan’ın terörle mücadele ettiği iddialarının aksine Suudi Emiri Bender Bin Sultan’ın IŞİD'i finanse etmeye devam ettiğini, Türkiye ve İsrail’in de ona yardım ettiklerini kanıtlayan bir belge yayınladı.

ABD Savunma Bakanlığı ise bugün Kobani'de IŞİD'e karşı gerçekleştirilen hava operasyonuna Suudi Arabistan'ın da katıldığını duyurmuştu.

Lübnanlı kanal, elinde Suudi Arabistan’ın Irak, Suriye ve Mısır’da terörü finanse etme hattına güçlü bir şekilde döndüğünü kanıtlayan bir belge olduğunu söyledi.

Gizli belgede Suudi Bender Bin Sultan, silahlı militanlara yeniden yardım etmeye başladığı yönünde bilgiler mevcut. Kanalın aktardığına göre gizli belge, Türkiye’de Etimesgut Havalimanında bir silah sevkiyatının teslim edildiğini, Almanya’dan Ramstein Havaalanından kalkan sevkiyatın Antonov 124/100/150 tipli bir uçakla Gürcistan Tiflis Havaalanının üzerinden Türkiye’ye ulaştığını öne sürdü.

Gizli belgeye göre daha sonra sevkiyat üçe bölünmüş; birincisi Van'a gönderilip IŞİD’e teslim edildi, ikincisi Diyarbakır Havaalanına gönderilip IŞİD ve “İslami Cephe” örgütlerine teslim edildi, üçüncü bölüm ise işgal edilmiş Filistin’de Eilat Havaalanına gönderilip Mısır’ın Sina Bölgesine sokuldu.

İsrail basını dahil bir çok yayın kuruluşu Suudi İstihbarat Şefi Bender Bin Sultan’ın İsrail İstihbarat Örgütü MOSSAD’la görüşüp geçen yıllar içerisinde yakın bir ilişki dokuduğunu ve koordinasyon yaptığını söylemişlerdi. Belge, Bender bin Sultan’ın finans meselesini üstlenmeyi kabul ettiğini, her şeyi yapmaya hazır olduğunu ve Suriye cephesi için özel bir bütçe ayırdığını belirttiğini aktardı.

Belge, Bender Bin Sultan’ın Suudi Ulusal Bütçeye sahtekarlık yaptığını, bunda Suudi Krallık Divan Başkanı Halit Bin Abdülaziz Bin Abdo Muhsin el Tüveyciri’nin yardım ettiğini itiraf edip istihbaratın ABD şubelerine yetki gönderdiğini, paraların bankalara yatırıldığını söyledi. 

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği yeni hava operasyonuyla ilgili bir açıklama yapmıştı.

27 Eylül'de gerçekleştirilen son operasyonun Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin katılımıyla yapıldığı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2014, 23:41
YORUM EKLE