Sputnik: Rakka'da vurulan IŞİD, kaçırdığı Türkiyeli askerin yerini değiştirdi

IŞİD'in takasta kullanmak istediği Serter Taş'ın yerini, Rusya'nın Rakka'ya yönelik hava saldırılarının ardından değiştirdiği iddia edildi

Sputnik: Rakka'da vurulan IŞİD, kaçırdığı Türkiyeli askerin yerini değiştirdi

IŞİD'in, Rusya’nın Rakka’ya düzenlediği hava saldırıları nedeniyle 1 Eylül’de kaçırdığı ve cezaevinde tuttuğu Türkiyeli asker Serter Taş’ın yerini değiştirdiği iddia edildi.

Sputnik'in haberine göre, IŞİD, Rus savaş uçaklarının Suriye’deki mevzilerine yönelik bombardımanı nedeniyle bazı tedbirler almak zorunda kaldı. Örgüt, bu kapsamda 1 Eylül’de kaçırdığı ve Rakka cezaevine tuttuğu 21 yaşındaki Taş’ın yerini değiştirdi.

Habere göre, Türkiye’deki IŞİD mensuplarıyla takasta kullanılmak istediği Taş’ın yer değiştirme işlemi güvenlik gerekçesiyle büyük bir gizlilik içinde yürütüldü. Taş, Rakka’nın Mansura ilçesindeki cezaevine götürüldü.

Türkiye’de tutuklu bulunan IŞİD'lilerin serbest bırakılması ve Ankara hükümetinin, örgüte yönelik hava operasyonlarını durdurması için 1 Eylül’de saldırı düzenlemiş, saldırıda bir Türk askerini öldürmüş ve bir asker de kaçırılmıştı.

Taş’ın IŞİD tarafından kaçırıldığına yönelik haberin ardından MİT, askerin kurtarılması için örgütle temasa geçmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 14:50
YORUM EKLE