Spine Towers'daki kaçak yapılaşmaya savcılık el koydu

Yöneticiler ve kamu görevlileri hakkında soruşturma açıldı

Spine Towers'daki kaçak yapılaşmaya savcılık el koydu

Soma'da katliam yaşanan madenin sahibi olan Alp Gürkan'ın Spine Towers'ındaki kaçak yapılaşmaya savcılık el koydu. Yöneticiler ve kamu görevlileri hakkında soruşturma açıldı.

Soma'da katliam yaşanan madenin sahibi Alp Gürkan'ın İstanbul 'da İmar planına aykırı olarak inşa ettirdiği Spine Towers inşaatındaki usulsüzlüklere savcılık el koydu.

Sabah gazetesinin haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı medyada gündeme gelen usulsüzlükler ve verilen bir şikayet dilekçesi üzerine projeye aykırı yapılaşma sebebiyle yapı sorumluları ve izin veren yetkililer hakkında soruşturma başlattı.

İBB Meclis üyesi Hüseyin Sağ tarafından savcılığa verilen şikayet dilekçesinde söz konusu inşaat projesinin çok büyük bir kısmının onaylı projede olması gereken inşaat emsalinin çok üzerinde inşa ve imal edildiği kaydedildi. Hiçbir kamu yararı taşımayan parsel bazında özel plan notları üretildiği kaydedilen şikayet dilekçesinde imar planı ve plan notuna göre araziden yüzde 54 kamuya terk edilmesi gerekirken bunun yerine getirilmediği, bu alanların inşaatın imalinde de emsal değer olarak kullanıldığı anlatıldı.

Binanın çatı piyesinin onaylı projesine aykırı olduğu kaydedilen dilekçede, iskan edilmemesi gereken bodrum katların iskan edilebilir şekilde düzenlendiği kaydedildi.

Savcılık binanın yetkili ve sorumluları hakkında TCK'nın 184. Maddesinde düzenlenen imar kirliliğine sebebiyet vermek, binayı denetlemekle görevli oldukları halde kaçak yapılaşmaya göz yuman kamu görevlileri hakkında ise görevi kötüye kullanma suçu kapsamında soruşturma başlattı. 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 19:15
YORUM EKLE