'Sizin çocuğunuzu Musul’da tutsak bıraksalar ne yapardınız?'

Rehine yakını Dışişleri'ne seslendi...

'Sizin çocuğunuzu Musul’da tutsak bıraksalar ne yapardınız?'

Musul’daki rehine krizi 72. gününde. Bir yaşındaki yeğeni Kuzey Deniz, anne ve babasıyla IŞİD tarafından alıkonulan Muammer Taşdelen de Dışişleri Bakanlığı’na öfkeli.

Üç yakınını IŞİD örgütünün Musul’daki başkonsolosluğundan kaçırdığı 49 kişi arasında olan Muammer Taşdelen, basına konuştuğu için sorumsuzlukla suçlanmasına sert cevap verdi.

Zaman'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru’nun kendisini “meşhur olmak için 49 rehinenin hayatını tehlikeye sokmakla” itham ettiğini iddia eden acılı rehine yakını, “Sorumlu devlet olunca günahlar mubah mı olur?” diye sordu.

Koru’ya “Çocuğunu Musul’da tutsak bıraksınlar da göreyim, kaç tane basın açıklaması yapıyor?” diyerek tepki gösterdi. Taşdelen’in bir yaşındaki yeğeni Kuzey Deniz Yıldız da anne ve babasıyla birlikte 72 gündür militanların elinde.

Sorumluların hesap vermesi için internette başlattığı imza kampanyasına şu ana kadar 20 binden fazla kişinin destek verdiği Taşdelen, tepkisini yaptığı yazılı açıklamayla dile getirdi. “Ben, Dışişleri’ni sorumsuzlukla, görev ve yetkilerini yerine getirmemekle apaçık suçluyorum.” ifadelerini kullandı. “Ne deseydik? …Devlet, çocuklarımızın tatil ihtiyacını gidermiş oldu. Allah devletimize zeval vermesin deyip, üstüne mum mu dikseydik?” dedi.

IŞİD, 10 Haziran’da Irak’ın en büyük ikinci şehri Musul’u, bir gün sonra da buradaki tek yabancı misyon konumundaki Türkiye Başkonsolosluğu’nu işgal etmişti.

Aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve iki bebeğin de olduğu 45’i Türkiye vatandaşı 49 kişi bu tarihten beri bilinmeyen koşullarda alıkonuyor.


Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 18:32
YORUM EKLE