31 Mayıs 2016 Salı 11:08
Sebahat Tuncel’e 1 yıl hapis cezası
2011 yılındaki Newroz’da dönemin Şırnak Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner’e tokat attığı gerekçesiyle tazminata mahkûm edilen DBP Eş Genel Başkanı ve eski HDP milletvekili Sebahat Tuncel, ceza davasında ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından 1 yıl hapis cezası ve 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme Tuncel’in haksız tahrik altında olmadığı için indirim yapmadı.
 
Akşam’dan Hilal Yıldırım’ın haberine göre; Sebahat Tuncel’e 2011 yılındaki Newroz sırasında yapılan yürüyüşe müdahale eden dönemin Şırnak Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner’e tokat atıp, hakaret ettiği iddiasıyla Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi’nce tazminata mahkûm edilmişti. Çetiner’in açtığı 25 bin liralık tazminat davasını kaybeden Tuncel’e, o dönem dokunulmazlığı olduğu için ceza davası açılmadı. Tuncel’in vekilliğinin sona ermesinin ardından Murat Çetiner ceza davasına başvurdu.
 
1 YIL HAPSE ÇARPTIRILDI
 
Çetiner’in şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonunda Tuncel hakkında ‘Görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret’ suçlarından 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Silopi Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme Tuncel hakkında aynı gerekçeyle 1 yıl hapis cezası ve 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı.
 
‘HAKSIZ TAHRİK YOK’
 
Mahkeme Tuncel’in suçu alenen işlediği, haksız tahrik altında bulunmadığı, suçtan dolayı herhangi bir pişmanlık göstermediği ve tekrar işlemeyeceği hususunda bir kanaat oluşmadığı gerekçesiyle cezasında indirimde bulunmadığı da belirtildi.

Son Güncelleme: 31.05.2016 11:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.