Samast'ın cezasında indirime gidilmedi: 'Bir daha suç işleyebilir’

Hrant Dink cinayeti davasında gerekçeli karar açıklandı.

Samast'ın cezasında indirime gidilmedi: 'Bir daha suç işleyebilir’

Mahkeme, azmettiricileri söylemediği ve pişman olmadığı için Samast'ın cezasında indirime gitmedi.

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı tasarlayarak adam öldürmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından hapis cezasına çarptıran İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını tamamladı.

Ogün Samast, Hrant Dink aleyhine yürütülen kampanyalardan etkilendiğini ve bu nedenle cinayeti işlediği söylemişti. Ancak, 51 sayfalık gerekçeli kararda, haksız tahrik koşullarının bulunmadığı vurgulandı; “yazılı veya görsel medyada Hrant Dink aleyhine haberler yapılması, ceza hukuku anlamında, tahrik olarak kabul edilemez" denildi. Ayrıca, Ogün Samast'ın azmettiriciyi açıklamadığının altı çizildi.

Samast'ın aradan 4.5 yıl geçmesine rağmen olay yerini ayrıntıları ile hatırladığı, bunun da olay yerinde önceden keşif ve inceleme yapıldığını açıkça gösterdiği tesbiti yer aldı.

Gerekçeli kararda, neden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmediğine de açıklık getirildi. Tasarlayarak adam öldürme suçunu işleyen Samast’ın 17 yaşını doldurmadığının altı çizildi. Samast'ın aldığı 22 yıl 10 ay hapis bu şartlardaki en üst sınır.

Gerekçeli kararda, bu konu ile ilgili olarak "Sanığın kişiliği ve yargılama sürecinde takınmış olduğu tavırlar gözetildiğinde cezayı hafifletecek nedenler bulunmamıştır" denildi.

Ayrıca, Ogün Samast’ın pişmanlık göstermemesi ve bir daha suç işlemeyeceğine ilişkin kanaat oluşmadığı için hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya hapis cezasının ertelenmesi yoluna gidilmediği belirtildi. (NTVMSNBC)

YORUM EKLE