17 Temmuz 2012 Salı 15:49
‘Saçımı 7 asker zorla kesti’ diyen vicdani retçi AİHM'de kazandı

(STRAZBURG) AİHM, askerlik hizmetini yapmayı reddeden ve saçının yedi asker tarafından zorla kesildiğini iddia eden Mehmet Tarhan'ın, insanlık dışı veya küçük düşürücü muameleye maruz kaldığı ve düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye'yi 12 bin euro ödenmeye mahkum etti.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), askerlik hizmetini yapmayı reddeden 7 yıllık firari Mehmet Tarhan kararında Türkiye'nin 12 bin euro ödemesine karar verdi.

 

Strazburg'da faaliyet gösteren AİHM, barış yanlısı inancından dolayı askerlik hizmetini yapmayı, askeri üniforma girmeyi reddeden Mehmet Tarhan ile ilgili kararında Türkiye'yi haksız buldu.

 

Mahkeme kararında, 2006'dan bu yana firari Tarhan'ın, askeri hapishanede tutularak saçlarının yedi asker tarafından zorla kesilmesi iddiasının, insanlık dışı veya küçük düşürücü muameleyi yasaklayan 3. maddenin ve düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne ilişkin 9. maddenin ihlali saydı.

 

Mahkeme, Türkiye'nin manevi tazminat olarak 10 bin euro, mahkeme masrafları için de 2 bin euro tazminat ödemesine karar verdi.

Son Güncelleme: 18.07.2012 14:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeAihmVicdani Ret
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.