Rusya: Türk yetkililerin huzurunu bozan Kürt halkının soykırımıdır

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında Cenevre görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu

Rusya: Türk yetkililerin huzurunu bozan Kürt halkının soykırımıdır
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Türk yetkililerin huzur bulmasına engel olan bir diğer problemin ise Kürt halkının soykırımıdır” dedi. Zaharova, Kürtlerin Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olması gerektiğini de söyledi.

Sputnik News’te yer alan habere göre, Zaharova, “Türk yetkililerin huzur bulmasına engel olan bir diğer problemin ise Kürt halkının soykırımıdır” dedi.

Zaharova, PYD’nin Cenevre görüşmelerinin dışında tutulmaması gerektiğini ve Kürtlerin Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

‘CENEVRE GÖRÜŞMELERİNİ BİZ BAŞLATTIK’

Cenevre’deki görüşmelerin Rusya yüzünden ‘çöktüğü’ yönündeki iddiaları ise ‘yalan’ ve ‘dezenformasyon’ olarak niteleyen Zaharova, “Süreci (Cenevre görüşmeleri) biz başlattık” dedi.

Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 11 Şubat’ta Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun Münih’te gerçekleştireceği toplantıya katılacağını açıkladı.

‘Viyana formatı’ olarak da anılan bu görüşmelerin sonuncusu Aralık 2015’te New York’ta yapılmıştı. Bu görüşmelere Rusya, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Mısır, Katar, Lübnan, Fransa, Britanya ve Almanya’nın dışişleri bakanları katılıyor.

Zaharova ayrıca Münih’teki bu toplantıda Cenevre’deki Suriye görüşmelerinde tarafların ön koşullar öne sürmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu bir kez daha gündeme getireceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 14:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
fermandarov
fermandarov - 10 ay Önce

rusya cyber attack yöneti̇ci̇si̇ ve sorumlusu
mariya zaharova