‘Puşi tabir edilen bez parçasının müsaderesine’ karar verildi

Cihan Kırmızıgül'e ‘Poşu davası’nda inanılmaz ceza…

‘Puşi tabir edilen bez parçasının müsaderesine’ karar verildi

Kâğıthane’de bir markete molotof attığı suçlamasıyla yargılanan Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül 'ün cezası belli oldu. Kamuoyunda ‘poşu davası’ olarak bilinen Cihan Kırmızıgül’ün ‘PKK üyesi olmakla’ suçlandığı dava Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Kırmızıgül'e 33 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

 

TAM TEŞHİS YOKTU

Cihan Kırmızıgül, Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiydi. Kendi deyişiyle bir gün boynunda poşuyla Kâğıthane’de durakta bekliyordu. Aynı gün o bölgede bir markete molotof atılmış, 22 yaşındaki Cihan da zanlı olarak gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındığında tutanak tutan polisler davada ifade verirken molotof atan kişinin Cihan olup olmadığından emin olmadıklarını söylediler. Gizli bir tanık da 3. duruşmada olay sırasında gördüğü şahsın o olmadığını söyledi. Savcı bir önceki duruşmada Kırmızıgül’e 45 yıl hapis istemişti.

 

Mahkeme, Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'e 33 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Ceza daha sonra indirim maddeleri uygulanarak 11 yıl 3 aya düşürüldü.

 

CEZALAR ŞÖYLE:

Kamu görevlisine muhalefetten beraatine, güvenliği tehlikeye sokmaktan beraatine, örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardımcı olmaktan indirimle 6 yıl 3 ay hapsine, molotof kokteyli atmaktan indirimiyle 4 yıl 2 ay hapsine, mala zarar verme suçundan 10 ay hapsine karar verildi.

 

Kararda, "puşi tabir edilen bez parçasının suçta kullanıldığı anlaşıldığından müsaderesine" karar verildiği ifade edildi. Karar temyiz edilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 12:27
YORUM EKLE