04 Mart 2015 Çarşamba 14:42
Polisin öldürdüğü Şerzan Kurt’un ‘atmadığı taş’ tahrik nedeni sayıldı!

Muğla’da polis kurşunuyla can veren Şerzan Kurt’la ilgili davanın dosyasında, olay günü taş attığı yönünde bir tanık ifadesi ya da delil yoktu. Ama vuran polis, Kurt’un taş attığı gerekçesiyle ‘tahrik indirimi’ aldı.

Muğla’da, üniversiteli Şerzan Kurt’u silahıyla vurarak öldüren polis Gültekin Şahin hakkında ‘tahrik altında kasten öldürme’ suçundan 16 yıl hapis cezasına hükmeden Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı.

Radikal'de yer alan habere göre gerekçeli kararda, Kurt’un da aralarında bulunduğu grubun polise taş attığı ve polis araçlarına zarar verdiği iddiası ‘tahrik’ indiriminin sebebi sayıldı. Oysa dosyada, Kurt’un taş attığı ya da araçlara zarar verdiği yönünde bir görüntü ya da bir tanık ifadesi bulunmuyor.

Gerekçeli kararda; görüntüler, tanık beyanı ve sanık savunması başta olmak üzere, tüm dosya içeriğine göre; olay gecesi saat 00.30’da sol görüşlü iki kız öğrenciye karşıt gruptan laf atılması üzerine Şerzan Kurt ve arkadaşlarının olay yerine geldiği ifade edildi. İki grubun taş ve sopalarla kavga ettiği, bir kısım öğrencinin karakola götürüldüğü, bunun öğrenilmesi sonrasında Kurt ve arkadaşlarının şehirde toplandığı ve kavganın sürdüğü anlatıldı.

TAŞ ATMA GÖRÜNTÜSÜ YOK

“Olayların büyüyeceği endişesiyle” sanık polis Gültekin Şahin’in de içinde olduğu polislerin göreve çağrıldığı, saat 02.30-03.00 sıralarında Şerzan Kurt ve arkadaşlarının Recai Güreli Caddesi’nde yürümeye başladığı, yol kenarında tekrar kavga çıktığı belirtildi.

Kurt’un içinde bulunduğu grubun kalabalık olması nedeniyle karşı grubun polisin bulunduğu yöne doğru kaçtığı vurgulanarak, “Şerzan’ın da içinde bulunduğu kovalayan grubun polislerle karşı karşıya kaldığı, sanık Gültekin ve tanık Oktay’ın tabancalarını çıkartarak gruba koştukları ve havaya doğru ateş etmeye başladıkları” belirtildi. Grup kaçarken; sanık Şahin’in Kıbrıs Pastanesi önünde tabancasını Kurt’a yönelterek ateş ettiği ve gencin ölümüne yol açtığı ifade edildi.

KASTEN ÖLDÜRME

Kararda, “O sırada diğer polislerin maktule doğru hareketlenmesine rağmen, sanığın yavaş yavaş olay yerinden uzaklaşmaya çalıştığı, olay yerinde Şahin’in tabancasından ateşlenmiş üç adet dokuz milimetre kovanın bulunduğu” kaydedildi.

Bu durumda Şahin’in “kasten öldürme” suçundan cezalandırılması gerektiği anlatıldı. Ancak “Maktulün de bulunduğu grupta polislere doğru taş atıldığı ve bazı polis araçlarının zarar gördüğünün anlaşılması karşısında” tahrik indirimi yapıldığı kaydedildi.

Son Güncelleme: 04.03.2015 14:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.