04 Ekim 2013 Cuma 13:41
 'Polisi eleştiren dağa gitsin'

Tunceli Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, üniversitedeki öğrenci olayları karşısında polisin sert müdahalesini eleştiren öğretim elemanlarına, “Sen polisimize karşı bunları nasıl dersin. Madem polisimize karşı bunları söylüyorsun dağa git” dedi. 

Rektörün tavrını “ya sev ya terk et” anlayışına benzeten Eğitim Sen üniversite temsilciliği, dava açmaya karar verdi.

Hükümet, Tunceli’nin adını demokratikleşme paketi kapsamında Dersim olarak değiştirmek için hazırlıklarını sürdürürken üniversitenin adının da Dersim olarak değiştirilmesini isteyen Tunceli Üniversitesi’nin rektöründen skandal bir açıklama geldi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’de ağaçların kesilmesine karşı çıkan yurttaşlara “Ağaç istiyorsan, ormana git” demesinin ardından benzer bir tavır da rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’dan geldi.

Üniversitenin Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Alper Güven, daha önce Tunceli Üniversitesi’nde yaşanan öğrenci olaylarında, “erkek polislerin kız öğrencilere şiddet uyguladığını, polislerin kız öğrencilerin üstlerini elleriyle aradığını” belirterek eleştirmişti.

Rektör Boztuğ, Güven’e olan tepkisini aylar sonra, 17 Eylül tarihinde Güven ile birlikte üniversite öğretim üyelerinin de bulunduğu bir toplantıda gösterdi. Polisin müdahalesini savunan Rektör Boztuğ, Yrd. Doç. Dr. Güven’e, “Sen polisimize karşı bunları nasıl dersin. Madem polisimize karşı bunları söylüyorsun dağa git” diye seslendi.

'YA SEV YA TERK ET' MOBBİNGİ

Eğitim Sen yetkilileri Boztuğ’un bu sözlerini “ya sev ya terk” anlayışının bir ürünü olarak değerlendirerek aynı zamanda sendika temsilcisi olan Güven’e ve diğer üyelerine üniversite yönetimi tarafından yapılanların “mobbing” olduğunu belirtti. Sendikanın Tunceli Şubesi Başkanı Hasan Ölgün ise Boztuğ’a dava açacaklarını bildirdi. (Cumhuriyet)

Son Güncelleme: 05.10.2013 13:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.