26 Mart 2016 Cumartesi 19:38
Polis'ten Paskalya uyarısı: Dikkatli olun

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, Paskalya kutlamaları çerçevesinde yarın Türkiye genelindeki kiliselerin, Hıristiyan vatandaşların inançları gereğince ayin ve etkinlikler gerçekleştireceği hatırlatılarak, muhtemel eylemlere karşı dikkatli olunması için emniyet birimlerine uyarı yazısı gönderildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, IŞİD örgütü mensuplarının Türkiye’de özellikle Musevi ve Hıristiyan nüfusunun yoğun olduğu dini mekanlar, konsolosluk ve elçilikler hakkında araştırma ve keşif çalışması yapmış olabilecekleri belirtilen uyarı yazısında, “Hizbullah/İlim Grubu terör örgütüne müzahir kişilerin de İncil, broşür ve kitap dağıtımı gibi faaliyetlerden rahatsızlık duydukları, bunları engelleyebilmek amacıyla misyonerlerin faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki halkı galeyana getirmek yoluyla darp, tehdit gibi eylemlere başvurma ihtimalleri bulunduğu” belirtildi.

KİLİSE VE SİNAGOGLAR İÇİN UYARI


Bu kapsamda özellikle Ankara’da bulunan Hıristiyan ve Musevi vatandaşların ibadet ettiği kiliseler ile sinagoglar başta olmak üzere gayrimüslimlere ait vakıf ve derneklerin bulunduğu yerler, Caferi vatandaşların ibadet ettikleri camiler ile Cemevlerinin kontrol edilmesi gerektiği ifade edildi.

Emniyet birimlerinden, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde olası bir saldırıya karşı teyakkuz halinde bulunulması istendi.

Toplu görev yapılan yerlerde, göreve toplu ve ferdi geliş-gidişlerde personelin kendi can güvenliği ve hizmet araçlarının güvenliğiyle ilgili talimatlara uymaları talimatı verildi.

PATRİKHANEYE BİLGİLENDİRME YAPILMADI


Agos’un haberine göre, Emniyet birimlerine gönderilen uyarı yazısıyla ilgili  Patrikhane’ye yazılı herhangi bir bilgilendirme gitmedi.

Agos’un ulaştığı Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Patrikhane’ye yazılı herhangi bir bilgilendirme gelmediğini söyledi. Ateşyan, uyarıyla ilgili haberlerin ardından Valilik’le görüştüğünü belirtti; Valilik tarafından kendisine “her kilisede emniyet güçleri tarafında önlem alınacağını” söylediğini iletti.

Son Güncelleme: 26.03.2016 19:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.