Pınar Sağ dimdik!..

“Suç ve suçluyu övme” suçundan 10 ay hapis cezası alan Arif Sağ’ın gelini Pınar Sağ’a destek yağdı...

Pınar Sağ dimdik!..

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “Suç ve suçluyu övme” suçundan 10 ay hapis cezası alan Arif Sağ’ın gelini Pınar Sağ’a sivil toplum örgütleri ve sanatçılardan destek geldi.

KAYPAKKAYA’NIN SUÇLU OLDUĞUNA İNANMIYORUM

Pınar Sağ da hiçbir zaman ifadelerini geri almayacağını vurgulayarak, “Kaypakkaya’nın suçlu olduğuna inanmıyorum. ‘Sanatçı açılımı’ diyen başbakanın 10 aylık hapis cezası verilmesini nasıl değerlendireceğini merak ediyorum” dedi.

Beyoğlu’ndaki İstanbul Barosu Orhan Apaydın Konferans Salonu’ndaki basın açıklamasında konuşan Sağ’ın avukatı Taylan Tanay, bir konserin selamlama konuşmasında kendisini, dinleyenlerini, tarihlerini, anılarını, değerlerini, acılarını bildiğini ve önemsediğini hatırlatmaktan ibaret olan sözlerin, isimlerin, olayların telaffuz edilmesinin suç olamayacağını savundu.

Sağ’ın savunmasının alınmadığını ileri süren Tanay, "Avukatları dinlenmemiştir. Adil bir yargılanmanın gerektirdiği süre, imkan, prosedür sağlanmamıştır. Bu karar kabul edilemez. Adli, siyasal bir hata olarak tarihimize dahil edilmeye çalışılmaktadır. Buna izin vermeyeceğiz. Sadece çağdaş hukukçuların değil, yüksek mahkemenin, kamuoyunun, tarafı ve kurucusu olduğumuz insan hakları için Avrupa Mahkemesinin de izin vermeyeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Pınar Sağ ise Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nde savunma yapmak istemesine karşın bu talebinin keyfi olarak reddedildiğini ve hakkında hapis cezası verildiğini anlatarak, “Bu ülkede siyasi türküler söylediği için 30 yıldır ülkesine giriş izni verilmeyen bir Ozan Emekçi örneği var. Şimdi bizde mi ülkemizi terk edelim? Bize bu dayatılıyor” dedi. Sağ ile aynı davadan yargılanan ve hapis cezası alan Özcan da ceza almasına neden olan Kaypakkaya ile ilgili şiiri okudu.

DEVRİMCİLERİ ANMAK SUÇ MU?

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de Türkiye’de katliam yapanların, darbecilerin anıldığını ve bu durumun suç sayılmadığını belirterek, ”Devrimciler, aydınlar, sosyalistler anıldığı zaman ise suç gösterilmeye çalışılıyor. Mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

TAM BİR UCUBELİK

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ise Başbakan’ın “ucube” söylemine değinerek, “Devrimcilerin adını anmak, şarkısını söylemek, şiirini okumak halk için görev olduğu gibi sanatçılar için de görevdir. Bunu suç saymak ise alın size tam bir ucubelik. Ucubelerle mücadele edeceğiz” dedi.

TARIK AKAN’IN DERDİ BAŞKA

Sanatçı Tarık Akan da Başbakan’ın “ucube” dediği Kars’taki heykelinin mimarı heykeltıraş Mehmet Aksoy ile ilgili belgeseli baskılar nedeniyle hiçbir televizyon kanalının yayımlamadığını ve Yalova Valisi Dursun Ali Şahin, “19 Mayıs törenlerinin kaldırılmasını önerdiği” zaman ise kimsenin ses çıkarmadığını söyledi.

ARİF SAĞ SAHİP ÇIKTI

Gelinine destek veren sanatçı Arif Sağ ise Türkiye’de sürekli birilerinin “suçlu ilan edildiğini” belirterek, “Kimilerini Silivri’ye götürüyor, kimilerini ise götürmeye hazırlanıyor. Bu ülkede özgürlük yalnızca başbakan için değil, herkes için geçerli. Onlar mahkemelerine devam etsinler, biz mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

SAVCILAR BAŞBAKANI DA SORUŞTURSUN O ZAMAN

Sanatçı Selda Bağcan da “Başbakan, Balgat katliamı davasının idam cezasına çarptırılmış sanığının nişanlısı ile birbirlerine yazdıkları mektupları için ağladı. Sağ Kaypakkaya’yı andığı zaman devreye giren savcıları Başbakan için de göreve çağırıyorum” diye konuştu. Ayrıca Bağcan internet sitesine bazı videoların gönderildiğini anlatarak, “Videolarla bana komplo kurulmaya çalışılıyor. Beni Silivri’ye göndermek istiyorsanız buradayım, gelin alın” dedi.

PINAR SAĞ YALNIZ DEĞİLDİR

Açıklamanın ardından Sağ’ın ilk sıralarda yer aldığı kalabalık bir grup alkışlar, ıslıklar ve “Önderimiz İbrahim ibrahim Kaypakkaya”, “Pınar Sağ yalnız değildir”, sloganları eşliğinde Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi

YORUM EKLE