02 Kasım 2014 Pazar 02:27
Ötekilerin Postası ödülleri: Berkin Elvan ve Rakel Dink'e

Ötekilerin Postası’nın bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Nar Ödülleri’ gecesinde, Berkin Elvan, Rakel Dink ve Barış İçin Kadın Girişimi’ne ödül verildi.

DAHA ÖZGÜR VE EŞİT BİR DÜNYA İÇİN ÜÇ “NAR”

Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde, ‘ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve eşit bir dünya için çalışmış, bu idealler uğruna riskler almış, ezber bozmuş, barışın dilini kullanmış, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren’ kişi, kurum, kuruluş ve hayatta olmayan kişilerin anısına üç ödül verildi.

“ÖTEKİLERİN MÜCADELESİ SUSTURULAMAZ”

Ana temasını ‘sansür’ün oluşturduğu gecenin açılış konuşmasını Ötekilerin Postası kurucularından Emrah Uçar yaptı. Uçar, kendini ‘öteki’ olarak tanımlayanların mücadelesine ve Facebook’un gerekçe göstermeden tam 9 kez sayfalarına uyguladığı sansüre değindi. Kobani’deki direnişi ve ezilen tüm dünya halklarını selamlayan Uçar, ana akım medyadaki suskunluğa karşı yurttaş gazeteciliğinin ötekileştirilenlerin sesi olmaya devam edeceğini belirtti.

Gecede, 1 Kasım Dünya Kobani Günü ve Dünya Vegan Günü’yle ilgili mesajlar okunurken, Kobani’den Validebağ’a, Gezi’den Lice’ye, Roboski’den Reyhanlı’ya, Soma’dan Ermenek’e ve Gever’den Yırca’ya kadar uzanan direniş selamlandı.

NAR’LAR BERKİN ELVAN, RAKEL DİNK VE BARIŞ İÇİN KADIN GİRİŞİMİ’NE

Rekabetten uzak şekilde, yalnızca dayanışma için gerçekleştiği vurgulanan Yaşayan Nar’ı, Gezi Direnişi sırasında polis kurşunuyla başından vurulan ve 269 gün komada kaldıktan sonra 16 kiloya düşüp 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan oldu.

Nar Çiçeği, soykırıma karşı mücadele içinde yaşamına başlayan, bu mücadele uğrunda en yakınına veda etmek zorunda kalan ve yıllardır barış için çaba gösteren Rakel Dink oldu.

Gecenin Nar Taneleri ise, Ortadoğu’da süren kanlı savaşa karşı kadın direnişinin Türkiye’deki temsilcisi haline gelen Barış İçin Kadın Girişimi oldu.

Yaşayan Nar Berkin Elvan’ın ödülü, jüri üyesi Esmeray Özadikti tarafından annesi Gülsüm Elvan ile babası Sami Elvan’a takdim edildi. Ödülü alan anne Gülsüm Elvan, “Çocuğumdan korkuyorlar, ölüsünden bile korkuyorlar. Vurmayacaktın O’nu. 14 yaşındaydı. Çocuğumu öldürtmeyecektin” diye konuştu.

Nar Taneleri Barış İçin Kadın Girişimi’ne ödülü, Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul tarafından sunuldu. Girişim adına konuşma yapan kadınlar, barış için mücadelelerinin devam edeceğini belirtti.

Geceye katılamayan Nar Çiçeği ödülü verilen Rakel Dink ise yolladığı mesajda, “Ülkemizin hukuksuzluk ve adaletsizlikte inatla yerinde sayma durumu hiç birimizin şevkini ve gayretini kırmaya muktedir olmasın, olmayacaktır. Doğruluk ve adalet uğruna mücadele eden tüm dostlarımızı kutluyorum, selam ve sevgiyle teşekkür ederim” dedi.

ŞARKILAR DAYANIŞMA İÇİN

Nar Ödülleri’nin jüri üyeliğini Ahmet Hakan, Ayça Damgacı, Ayhan Bilgen, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Dündar, Esmeray Özadikti, Ferhat Encü, Mehmet Tarhan, Pınar Selek ve Ötekilerin Postası üstlendi. Sunuculuğunu Erkan Bektaş ile Yağmur Çalışkan’ın yaptığı gecede, performans gösteriminde Vava, konserlerde ise Baba Zula, Dodan, Peyk, Simurg ve Suavi sahne aldı.

Dokuz8haber / Sibel Yükler / Fotoğraf: Ferman Kutlay

Son Güncelleme: 05.08.2017 11:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.