03 Eylül 2014 Çarşamba 17:07
Oğlunu IŞİD'den kurtaran baba: Konya'dan IŞİD’e yüzlerce genç katıldı!

Konya'dan IŞİD'e katılan oğlunu 21 gün sonra Suriye'de bulup evine götüren ve emekli bir imam olan baba, "Konya'dan yüzlerce genç IŞİD için savaşmaya gitti. Bunlardan birçoğu hayatını kaybetti. Gençleri örgütleyen bir grup, örgüte katılanların borcunu ödeyip ailelerine para veriyor" iddiasında...

Konya’dan IŞİD’e katılan oğlunu 21 gün sonra Suriye’de bulup evine götüren ve emekli bir imam olan baba, “Konya’dan yüzlerce genç IŞİD için savaşmaya gitti. Bunlardan birçoğu hayatını kaybetti. Gençleri örgütleyen bir grup, örgüte katılanların borcunu ödeyip ailelerine para veriyor” iddiasında bulundu.

Konya’da adının açıklanmasını istemeyen, emekli imam baba, oğlunun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden kendisi tarafından kurtarılışını Habertürk gazetesinden Zafer Samancı'ya anlattı.

Evli ve çocuk sahibi olan oğlunun geçen yıl tanıştığı 2 genç tarafından kandırıldığını söyleyen baba, “Ramazan ayında oğlumun, Özcan Grubu denilen dini bir gruba dahil olduğunu ve toplantılarına katıldığını öğrendim. Toplantılara giden gençlere IŞİD propagandası yapılıyor ve gençlerin beyni yıkanıyordu. Kısa süre sonra bu grubun Suriye ’deki IŞİD’e Konya’dan adam gönderdiğini öğrendim. IŞİD’e katılan gençlerin borçları bu grup tarafından ödeniyor. Geride kalan ailelerine de para yardımı yapılıyor” dedi.

‘KIRSALDA EV EV GEZİYORLAR’

IŞİD’e Konya’dan yüzlerce gencin katıldığını ve birçoğunun öldüğünü öne süren baba, şöyle devam etti: “Birden fazla grup IŞİD’e Konya’dan adam gönderiyor. Aralarında M.G. isimli bir kişi var. M.G.’nin grubu en aktif olan. Bu adam ‘Ebu Hanzala’ kod isimli H.B.’ye bağlı. 6 ay kadar önce Suriye’ye giden Mustafa isimli bir gencin cenazesi birkaç gün önce geldi. Özellikle kırsal bölgelerde neredeyse ev ev dolaşılıp gençlere IŞİD’e katılmaları konusunda telkinlerde bulunuluyor.”

Konya’daki IŞİD yapılanmasıyla ilgili emniyete bilgi verdiğini belirten baba, “Yetkililer çalışma yaptıklarını söylüyor. Her gün Suriye’ye Konya’dan onlarca genç gidiyor” diye konuştu.

‘OĞLUMU İLAÇLA UYUTUYORUM’

Endişeli baba, oğlunu IŞİD’den nasıl kurtardığını da şöyle anlattı: “Geçen mayısta oğlum tatile gitmek istediğini söyledi. 19 Mayıs günü ben evde yokken annesinin elini öpüp helallik istemiş. Eve geldiğimde annesi ağlıyordu. Arkadaşları, ‘Artık onu unutun, o IŞİD’e katıldı’ demiş. Yaptığım araştırmalarda oğlumun Suriye’de IŞİD’e katıldığını öğrendim. Oradaki tanıdıklarım kanalıyla oğlumu 21 gün sonra geri getirdik. Şu an yanımızda ama aklı hep orada. Her gün bizden helallik isteyip ‘Kardeşlerim orada cihat ederken sizler beni göndermiyorsunuz. Helallik verin gideyim’ diyor. Ne eşi ve 2 çocuğu gözünde ne de biz. Çocuğumu eve hapsettim. İlaçla uyutuyorum.”

Son Güncelleme: 04.09.2014 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
pkk 2014-09-03 21:20:27

sen dua et o çocugun kürdün eline geçmesin..kafasındaki deriyi yüzerler emin ol...

Avatar
NESHRO 2014-09-03 22:49:05

...sayin basbakan davutoglu'da; konya'den gelmeli:

Avatar
ck @pkk 2014-09-04 00:30:28

ben kürdüm derinizi ne zaman yüzdük.p...lik.müslümanların yüz karası, ş...siz.ama bunu unutma işit çierin kafa derisini yüzeceğiz.

Avatar
ali 2014-09-04 09:48:41

...hepiniz defolun da ülke temızlensin sizin gib, yobazlardan

Avatar
kulu kurdu 2014-09-05 00:41:31

ya amaç kurt oldurmek ıyı konya ankara arasında 1 mılyon kurt var ordan baslasanıza yok yurek ıster ıc anadolu kurt kral korkaklar ama merek etmeyın pkk sıgortamız allah onlara uzun omur versın gerıla kurban olayım bıjı HPG

Avatar
kululu baran 2014-09-06 13:23:42

Bölücülük yapmayın biz kürtlr kime ne yaptıkk...bu ulke herkesın defolması greken senin gibi bölücülerdır

Avatar
konuşma lan @kululu baran 2014-09-07 16:50:20

konuşma lan dinkof...sen kim kürtlük kim asimile olup gitmişsin yawşak

Avatar
ahmet demir 2014-09-08 19:26:31

yazık.. çok üzücü... ışid bu hale türkiye sayesinde geldi....