Müfettişler: Gezi'deki çadırları polis değil, zabıta yaktı

Bu iddia doğrultusunda, çadır yakma olaylarına karıştıkları öne sürülenler açığa alındı...

Müfettişler: Gezi'deki çadırları polis değil, zabıta yaktı

Gezi Parkı protestolarındaki orantısız güç kullanımını soruşturan mülkiye ve polis başmüfettişleri, 29 Mayıs’ta Gezi direnişçilerinin çadırlarını yakanları da mercek altına aldı.

Hürriyet’in haberine göre, müfettişler, Gezi Parkı olaylarının fitilini ateşleyen çadır yakma olayını aydınlatmak için görüntüleri inceledi. Görüntülerde, çadırları yakanların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görevli zabıtalar olduğunun belirlendiği öne sürüldü. İfadesi alınan polisler de çadır yakma olaylarına karışmadıklarını, çadırları zabıtaların yaktığını iddia etti.

Müfettişler bunun üzerine 4 zabıta memuru ve teknisyen yardımcısı hakkında rapor hazırladı. Raporda, zabıta memurlarının ve teknisyen yardımcısının çadırları yaktığının belirlendiği vurgulanarak, görevden alınmaları yönünde görüş bildirildi. Rapor, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi.

AÇIĞA ALINDILAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, müfettişlerin hazırladığı rapor doğrultusunda 4 zabıta ve teknisyen yardımcısını açığa aldı. Şüpheliler hakkında idari soruşturma açıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2013, 01:25
YORUM EKLE