Mersin'in Breivik'leri düşmanlık saçtı

Mersin’de ‘şehitlere saygı’ mitinginde PKK’ye destek veren aydınların asılması önerildi.

Mersin'in Breivik'leri düşmanlık saçtı

Mersin’de sosyal paylaşım sitesinde örgütlenen bir grup, şehitlere saygı mitingi düzenledi. Polislerin geniş güvenlik önlemi aldığı miting öncesi, Hastane Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 150 kişi sloganlar atarak yürüyüşe başladı.

Yolda gruba destek veren İşçi Partililer yürüyüşü terk etti.

MHP'LİLER KATILMADI

Mersin’de PKK’ye karşı bir miting düzenleneceği geçtiğimiz hafta içinde duyurulmuştu. Yapılan duyurular üzerine ırkçı gruplar mitingin başlayacağı Devlet Hastanesi önüne geldi. Ancak burada Ülkü Ocakları ve MHP’liler mitinge katılmaktan son anda vazgeçti. Bunun üzerine, ırkçı Ulusal Parti’ye yakın yaklaşık 150 kişilik grup, 500’den fazla polisin denetiminde Metropol Miting Alanı’na kadar yürüdü.

Gösterici grup yol boyunca ‘Mecliste terörist istemiyoruz’, ‘Asker düşmanı hükümet istifa’, ‘Tayyip gidecek terör bitecek’, ‘Mersin Türktür Türk kalacak’ şeklinde sloganlar attı.

Giderek sayısı azalan grup, polislerin güvenlik önlemi altında Metropol miting alanına geldi. Tertip Komitesi adına konuşmayı ise Ferdi Kale yaptı. Daha önce Vatansever Kuvvetler Birliği’nin Gençlik Kolları Başkanlığı’nı yaptığı öğrenilen Kale, konuşmasına, son bir ayda ölen askerlerin ismini okuyarak başladı. Kale, isim okudukça kalabalık 'Burada' şeklinde cevap verdi.

Mitingin amacının, Mersin’deki siyasi yapıya, sivil toplum kuruluşlarına çeki düzen vermek olduğunu ifade eden Kale, yapılan uygulamaların Mersin halkının tepkisine sebep olduğunu ifade etti. Kale, Akdeniz Belediyesi tarafından parklara ismi verilen Ahmet Kaya ve Hırant Dink’in adının değiştirilerek, şehit isimlerinin verilmesini istedi. Kale, bu 2 ismi ‘PKK’nın maşası’ olmakla itham etti.

MERSİN PKK'NİN ELİNE GEÇTİ İDDİASI

Mersin’de kontrolün tamamen PKK’nin eline geçtiğini ileri süren Kale şunları söyledi: “Sıcak paranın döndüğü sektörlerde, serbest bölgede, limanda, inşaatlarda, eğlence sektöründe Kürtler hakim. Türk çocuklarının kendi işini kurmasına izin verilmiyor. Çünkü Kürtler uyuşturucu, silah kaçakçılığı ve fuhuştan kazandıkları paralarla her sektöre giriyor. Bize düşen, Kürtlerden alışveriş yapmamaktır.”

Mersin’de, BDP’nin 90 bin oyunun kentin oy oranının yüzde 9’u olduğunu anlatan Kale, Mersin’in yüzde 90’ı PKK’ya karşı olduğu halde Mersin’in tamamının PKK’nın kontrolüne geçtiğini iddia etti. Kale, bunun sebebini Mersin’in yerlilerine sahip çıkılmaması olarak gösterdi. Müsaade edilmesi halinde 1 yılda PKK’yı bitireceğini ifade eden Kale, bitirmediği takdirde kameralar önünde kafasına silah dayayıp kendisini öldüreceğini söyledi.

Ayrıca, BDP yöneticilerinin TC vatandaşlığından çıkarılarak sınır dışı edilmesini isteyen Kale, BDP’ye oy veren 2 milyon seçmenin ise Irak’taki Türkmenlerle takas edilmesini, ‘PKK’ye destek veren aydınların asılmasını önerdi. Kale “Devlet, PKK’nin üst düzey yöneticilerine suikast yapamaz. Ama devletin gayriresmi güçleri bu suikastları yapabilir” dedi.

Ergenekon davasını eleştiren ve istifa eden kuvvet komutanlarından övgü ile söz eden Kale’nin 'En iyi Kürt ölü Kürt’tür' şeklinde sarf ettiği sözleri ve Türklerin Kürtlerden alış veriş yapmamalarını istemesi provokasyon olarak değerlendirildi.

Öte yandan, Emniyet yetkililerinin, Kale’nin konuşması sonrası Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

ANF/MYNET/AJANSLAR

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nesrin Aslan
Nesrin Aslan - 7 yıl Önce

böyle düşünen çok da bunları orta yerde söylemek için hazırlık yapan ve söyleyiveren tehlikeli bir meczup olmalı. emniyeti de, suç duyurusu yapacağını söylediği için tebrik etmek ama izlemek istiyorum.

nazım ışın
nazım ışın - 7 yıl Önce

bu değerli arkadaşımı tebrik ediyorum.müthiş bir kafa.bdp öncülerini oldurelim.eyvallah.2milyonu da takas edelim.onda eyvallah.geri kalnlar için bence gaz odaları yapalım.çünkü kalabalık bir millet. bitiremezssin.kurşuna da yazık.değerli kafanı biraz daha çalıştır.sen geri kalanları da halledersin.ama bir sorum olacak:doktorunla görüş.bakalım o ne diyor.sana yardımcı olabilirim.bakırköyde tanıdığım hekimler var.o değerli beynini sıcaktan koru.bu aralar dışarı çıkma.demedi deme,hepten sıyırırsın.oruç filan tutma,iftara kadar dayanamzssın.neyse be arkadaş,sen de mitingte konuşuyorsan ve seni dinliyorlarsa,aziz nesini saygıyla anıyorum.

okuyucu
okuyucu - 7 yıl Önce

Akşam akşam gülmekten yere serildim... Maalesef ciddiye alanlar da olacaktır ama.... Şimdi bu güldürgeç adama biri yaptıklarının faşistlik olduğunu anlatsa mutlu olacaktır şüphesiz..
Neyse..
Avukat var mı "nefret suçundan" dava açacak??

ali ozan
ali ozan - 7 yıl Önce

Türkler sokağa çıkınca Kürtler çekilmektedir.
Böylelikle kimsenin burnu bile kanamamaktadır.
Kısacası iç savaşı engellemenin tek yolu, iç savaşı
göze almaktır.
Esas iç savaşı göze alamayacak olan ise Kürtlerdir.
Batıda malları, mülkleri ve sermayeleri vardır.
Doğuya kaçmak ve orada da kuşatılmak, asla göze
alamayacakları bir risktir.
Bu kadar basit…
Kaldı ki iç savaş tıpkı Amerikan iç savaşında olduğu gibi Türkiye’de de bölücülüğün,
toprak köleliğinin ve feodalitenin tasfiyesine yol açacağı için, en son aşamada
emperyalistler ve bölücüler geri çekilecek ve iç savaşa cesaret edemeyecektir.
Dolayısıyla Türk milleti iç savaştan korkmamalıdır.
Bu boş bir tehdittir.
Esas korkulması gereken Türkiye’nin iç savaşsız
bölünmesidir ki, bugün yaşanan da budur.

Türklerin ayağa kalkıp, Türkiye’ye yeniden egemen olduğu koşullarda gerçek barış ve huzur ortamı kurulacaktır.
Çünkü Türklerin yönettiği ülkede kimsenin burnu
kanamaz. ( Milyon kere ıspatlandı bu…)
Tarih boyunca dünya imparatorlukları kurmuş ve
herkesi birleştirmiş bir milletin ayağa kalkmasının
ayrımcılığa yol açacağını kimse ileri süremez.