08 Mart 2016 Salı 14:28
Matematik Köyü davalık oldu

Nesin Vakfı yöneticisi Ali Nesin hakkında İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince’deki Matematik Köyü’nde iki katlı bina yaptırdığı gerekçesiyle, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

İzmir Kültür ve Turizm Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile Selçuk Belediye Başkanlığı tarafından yapılan şikâyet üzerine, Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı 2014 yılında Nesin Vakfı’na ait olan Şirince’deki Matematik Köyü hakkında soruşturma başlattı.

Habertürk’ün haberine göre, soruşturma sonucunda Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali Nesin’in, İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kentsel SİT alanı olarak tescil edilen Şirince köyünde bulunan arsada vakıf adına izinsiz iki katlı bina yaptırarak korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bozulmasına ve tahrip olmasına neden olduğunu öne sürdü.

Arsaya ait dosyadaki mevcut yazışma örneklerinde Nesin Vakfı adına Ali Nesin’in isim ve imzasının yer aldığını ileri süren savcılık, dava açmak için yeterli şüphe bulunduğunu belirtti.

İfadesi alınan Ali Nesin’in, inşaattan bilgisinin olmadığını söylediği belirtildi.

2007 yılında, İzmir’in Şirince köyüne bir kilometre mesafede kurulan Matematik Köyü’nde 159 yataklı 15 koğuş ve 42 ev bulunuyor.

2009’dan itibaren 15 bin 587 öğrenci, köyün imkanlarından faydalandı.

Dilbilimci ve yazar Sevan Nişanyan da aynı gerekçeyle açılan davada hapis cezasına çarptırılmıştı.

Son Güncelleme: 08.03.2016 14:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2016-03-08 19:59:12

ali nesin cok yuksek tesvik vermeleri gerekirken bu yapilan tam bi sirretlik