24 Eylül 2016 Cumartesi 21:05
Mamak'ta Alevi ve Kürt yurttaşların evleri işaretlendi

Ankara Mamak’’ta bulunan Akdere Mahallesi’ndeki 25 daireli bir binada 8 Alevi, 2 Kürt ailenin evlerine, siyah kurşun kalemle çarpı işareti konuldu.

Mahalle sakinlerinden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ankara Şube Başkanı Ali Ekber Üngörmüş, “Olay bir çocuk işi değil, Alevi ve Sünni aileler yan yana ama Sünnilerin değil sadece Alevi ve Kürt ailelerin evleri işaretlenmiş. Ancak binada oturan Alevi aileler Sünni komşularından şüphelenmiyor. Biz onlarla huzur içerisinde yaşarken bu yaşananlar bizi tedirgin ediyor” dedi.

25 daireli binada 8 Alevi, 2 de Kürt ailenin yaşadığı evin kapısına atılan çarpı işaretleri, mahalleliyi tedirgin etti.

Üngörmüş, kendisinin kadın kuaförü işlettiğini ve dükkanına gelen bir kadının evlerinin işaretlendiğini söylemesi üzerine ev işaretleme olayını öğrendiğini aktararak, “Kadın bana olayı aktardıktan sonra kapılardaki siyah kalemle konulan işaretleri silmişlerdi. Ancak ertesi gün bu işaretler kırmızı kalemle bir daha konuldu” ifadelerini kullandı.

Üngörmüş, şu ana kadar Alevi ve Kürtlere yönelik bir tehdit olmadığını ancak olay sonrasında ailelerin tedirgin olduğunu vurgulayarak, “Bu iş çocuk işi değil. Valilikle görüştük. Mahallede güvenlik önlemleri aldılar. Polis mahallede gezmeye başladı” diye konuştu.

Üngörmüş, Ankara’nın göbeğinde böyle bir olayın yaşanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, Sivas, Maraş ve Çorum Katliamlarını hatırlattı. Üngörmüş, kendilerine yönelik bu tehdidin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

(Kaynak: Evrensel)

Son Güncelleme: 25.09.2016 16:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.