21 Mayıs 2015 Perşembe 21:33
Maden işçilerine 'AKP kazanmazsa işsiz kalırsınız' tehdidi

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 24 Mayıs'taki Manisa mitingi öncesinde AKP'li bir milletvekili adayı ile Soma İlçe Başkanı'nın rödovans ve hizmet alımı sistemiyle faaliyet gösteren bazı maden şirketlerini ziyaret edip, çalışanlarını mitinge göndermelerini istediklerini söyledi.

Radikal'de yer alan habere göre, Milletvekili Erkan Akçay yaptığı yazılı açıklamanda, AKP'nin daha önce de genel ve yerel seçimlerde Soma'daki maden işçilerini zorla mitinglerine götürdüğünü belirtip, "AKP'li bir Manisa milletvekili adayı ve Soma ilçe başkanı 20 Mayıs 2015 günü rödovans ve hizmet alımı sistemiyle faaliyet gösteren bazı maden şirketlerini ziyaret edip, 24 Mayıs Pazar günü yapılacak olan mitingleri için işçilerini göndermelerini istemiştir. Üstelik bu ilk olay da değildir. Maden işçilerine, 'AKP kazanmazsa işsiz kalırsınız' tehdidinde bulunulmuştur" dedi.

301 madencinin hayatını kaybettiği 13 Mayıs faciasının sorumlularının ellerini kollarını sallayarak gezdiğini dile getiren Akçay, şöyle devam etti: "Bu facianın sorumlularından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve bu bakanlıkların bürokratları yargı sürecinin dışında bırakılmaktadır. Soma'da AKP bir taraftan kendisini aklama gayretindedir. Ancak kıdem tazminatları hala ödenmemişken, Soma'ya verilen sözler tutulmamışken, şimdi de maden işçileri zorla pazar günü yapılacak mitinge götürülmek istenmektedir. Oysa işçilerimiz bu mitinge gitmek istememektedir. İşçilerimiz iş ve aş ile tehdit edilmektedir. Bunları kınıyorum, hiç mi ders almıyorlar."

Son Güncelleme: 21.05.2015 21:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.