08 Şubat 2018 Perşembe 18:49
Kürtçe şarkı çalan kahveye mühür: Devletin bütünlüğüne zarar veriyor

Erzurum Karaçoban’da bir kahvede Kürtçe şarkı dinletildiği gerekçesiyle kahvenin mühürlendiği iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, faaliyetten men edilen kahve için gerekçe ise “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzenine ve genel güvenliğine zararlı film veya video gösterilmesi” olarak açıklandı.

Erzurum’un Karaçoban ilçesinde, daha önce HDP’nin seçim irtibat bürosu olarak da kullanılan bir kahvehane, “Kürtçe konuşulduğu” ve “Kürtçe şarkı çaldığı” gerekçesiyle özel harekat timleri, polis ve zabıta tarafından basıldı.

Kahveye sabaha karşı yapılan baskın sonrasında zabıtalarca mühür vuruldu.

Kahvehane sahibi Hindistan Beyazduman, daha önce de sık sık kahvehanesinin polislerce basıldığını öne sürdü.

Bunun nedeni olarak ise seçimlerde kahvesini HDP'ye seçim bürosu olarak vermek şeklinde açıklıyor.

Beyazduman, o günden sonra baskıların arttığını ve polislerce mekanının basıldığını savunarak, "sabah saatlerinde geldiler, zabıta, polis, özel harekat. Sadece helikopter yoktu. İlçede ne varsa gelmişlerdi. Kahvemde esrar ya da silah yoktu. Çaydanlık vardı, çay vardı başka ne olacak. Demlik ve çaydanlığa operasyon yaptılar yani" diyor.

Beyazduman, polisler tarafından kendisine her baskında neden Kürtçe şarkı dinletildiğinin ve neden Kürtçe konuşulduğunun sorulduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Bunda ne var ki? Kürtçe yasaklı bir değil, Kürtçe şarkı dinlemek de yasak değil. Her yerde de konuşulup dinleniyor. Böylece dilimizi her yerde yasaklamak istiyorlar. Kürtçe anadilimiz tabi konuşacağız bu en doğal ve yasal olan hakkımız ama bunu hazmedemiyorlar. Bu baskılara rağmen yine kahvemi açacağım eskisi gibi.”

Kaynak: Ahval

Son Güncelleme: 09.02.2018 10:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Bernis 2018-02-12 12:03:37

Yok boyle bir sey ayrimcilik degil mi bu? Hani kardestik..

Avatar
Dilan 2018-02-10 09:15:57

Benim adım kürtçe beni
De götürsünler

Avatar
Yunus 2018-02-10 11:37:23

Aittir lan pezevenk siz öle yapcaniz bizim elimiz armutmu toplucak kurt eski kurt değil senin gibi dusunen pezevenklere kapak olsun silaha güvenen korkaklar ulan varya siz konustugunuz kadar değilsiniz korkaga korkaklar eree vella

Avatar
Ramazan BAKIR 2018-02-10 12:38:37

Îsteyen her insan herhangi bir dili konuşabilir. özellikle o dil senin anadilinse seninn o dili konuşup dinleme hakkın vardır. Herkes kürtçe konuşup bu şerefe sahip olabilir ama
"HERKES KÜRT DOĞUP, KÜRT ÖLEMEZ."

Avatar
İsmail cavga ga 2018-02-09 12:07:15

Aslında Kürtler in bütün evlerini aramak gerek muhakkak bir Kürtçe ezgi dinliyorlardır. Hatta dinlemeyi bırakınız söylüyor olabilirler. Bu durum çok vahim. Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne zarardan öte bölebilir. TRT kurdi derhal kapatılması gerekir. Kürtçe konuşmak Kürtçe düşünmek. Kürtçe bakışmak, Kürtçe gülmek.. Kürtçe ağlamak. Hepsinin ağzına, ayağına, gözüne, kulağına.. Damga vurulsun. Mümkünse boyunları vurulsun. Padişahımız efendimiz Erdoğan ın ve şürekasınon isteği yerine getirilsin. Olmadı.. Tiz.. Dar ağaçları kurulsun hepsinin boynu vurulsun. 1930 kara dönülse. Türkiye küçük millet meclisinden atılsın..

Avatar
Murat 2018-02-09 12:11:30

Turkinin geldigi duruma bakin
Insanlar artik kendi ana dillerini konusamiyorlar sozde adelet diyorlar
Adaletinizde adiniz kadardir

Avatar
Kamil 2018-02-09 17:20:29

Arapların kıçını yala sın lar anca ben Kürdüm kürt olarak doğdum kürt olarak öleceğim bu saatten sonra kimse beni kürtlüğümden vaz geçiremez

Avatar
Ömer Polat 2018-02-09 19:53:11

Çünkü valahi ķürt dusmanligi