02 Ekim 2014 Perşembe 08:42
Kobani'ye destek için Suruç'a gitmek yasak!

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği yazıyla Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) günlerdir kuşatma altında tuttuğu Kürt kenti Kobani’ye destek için Suruç’a gidişlerin ‘tehlikeli sonuçlar doğurabileceği’ gerekçesiyle engellenmesi talimatını verdi.

Tolga Şardan’ın Milliyet'te yer alan haberine göre, Kobani’ye destek için Suruç’a gitme çağrıları artınca Şanlıurfa Valiliği, bölgede ‘güvenlik zafiyetinin yaratılmasını önlemek‘ amacıyla kent genelinde Kobani’ye destek kapsamındaki her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, çadır kurma, stant açma gibi etkinliklerin gerçekleştirilmesini tamamen yasakladı.

Yasak üzerine İçişleri Bakanlığı, tüm valiliklerin yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ‘acele’ koduyla özel bir talimat yazısı gönderdi.

Yazıda, yaşanabilecek olumsuz olayların bazı uluslararası problemlerin doğmasına yol açacağı görüşü belirtilirken, Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlama ve yasaklama şartlarının doğrudan ve açıkça oluştuğu savunuldu.

İllerden yasaklanan etkinliklere katılmak amacıyla grupların yola çıkması durumunda yoğun görülen yerlerde durdurularak araçların Şanlıurfa ve Suruç’a gelmelerinin engellenmesi talimatı verildi. 

Son Güncelleme: 02.10.2014 08:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.