Kobani'de son durum

10 köy daha IŞİD'den kurtarıldı

Kobani'de son durum

Kobani’nin doğu ve batı cephesine düşen 10 köy daha IŞİD'den kurtarıldı

YPG/YPJ güçleri kent merkezini özgürleştirdikten sonra Kobani’nin kırsal alanlarında temizlik hamlesi devam ediyor.

YPG/YPJ güçlerinin köylerde başlattığı temizlik hamlesi çerçevesinde Kobani’nin doğu ve batı cephesine düşen 10 köy daha IŞİD'den temizlendi. 

Öte yandan Kobani kent merkezinde kentin yeniden ayağa kalkması için çalışmalar sürüyor. Kobani'ye dönenler kentin yeniden inşaası için çalışıyor.

Suruç'ta 4 ay kalan ve tekrar kobani'ye dönen Fetu Evdo, “Suruç’ta 4 ay kaldım ama her günü 4 yıl gibiydi bize. Üç gün önce Kobanê özgürleşince tekrar döndük. Evimiz tamamen yıkılmış. Burada yıkılmayan bir eve yerleştik. Dönüşümüz için bir çağrı yoktu ancak sabredemedik artık. Çocuklarım da dönmek istiyordu ve geldik” diye konuştu.

Direnişin devamı ve kentin inşası için gereken her türlü çabayı göstereceklerini aktaran Evdo, “Şimdi bir oğlum cephelerde kullanılan araçları ve kentin temizliği için kullanılacak iş makinelerini tamir ediyor. Bir oğlum hem cepheye gidiyor hem de şoförlük yapıyor. Eşim ise halen güney cephesinde savaşıyor. Evet buraya geldik bir eve yerleştik ama direnişe katkı için elimizden ne gelirse yapacağız” dedi. Daha önce de çetecilere karşı YPG saflarında savaş yürütmüş olan Evdo’nun oğlu Heybet Beko ise, “Babam burada kalınca annemle birlikte Suruç’a gitmek durumunda kaldım. Geri dönmek için gün sayıyordum. Şimdi burada aralıklarla cepheye de gidiyorum. Genellikle de şoförlük yapıyorum” diye konuştu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 13:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
behzat
behzat - 3 yıl Önce

Oyumu pkk ye verecem

mustafa
mustafa - 3 yıl Önce

Artik demokıratik guçlerin birleşme zamanidir