Kızıltepe'de Barış Yürüyüşü'ne polis saldırısı

Polis kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı

Kızıltepe'de Barış Yürüyüşü'ne polis saldırısı

DBP, HDP Mardin Kızıltepe ilçe örgütleri öncülüğünde, Kızıltepe ilçesinde yapılmak istenen Barış Yürüyüşü'ne polis saldırdı.

DBP, HDP Kızıltepe ilçe örgütleri öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride, Silopi, Nusaybin ve Cizre'de halka yönelik yapılan saldırılara dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Mehmet Sincar Parkı önünde toplanan kitle Kızıltepe Çeçen Mezarlığı'na kadar Barış Yürüyüşü gerçekleştirmek istedi. Polisin yürüyüş güzergahını ablukaya aldığı görülürken kitle, "Size savaş yaptırmayacağız" yazılı pankart eşliğinde yürüyüşe geçti.

Mehmet Sincar Parkı'ndan Çeçen Mezarlığı'na kadar yürümek isteyen kitle, yürüyüşün başlamasından kısa bir süre sonra polis tarafından durduruldu.

Kitle bunun üzerine oturma eylemi yaparken HDP Milletvekili Enise Güneyli ile DBP ve HDP'liler yetkililerle polisle görüştü. Kitle oturma eylemi sırasında sık sık "Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada" sloganları attı. Yapılan görüşmeler sonrasında yürüyüşe izin verilmemesi üzerine yürümek isteyen kitleye polis tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı. Kitlenin de taşlarla karşılık verdiği müdahale daha sonra ara sokaklarda çatışmaya dönüştü. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2015, 22:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
adalet
adalet - 3 yıl Önce

barış derim otobüs yakarım barış isterim asker polis doktor öğretmen öldürürüm kendi aramda konuşup anlaşamadığım kırmançi kelhuri gorani gürani sorani dili bahane eder isyan ederim ben kimmiyim hainlikte dünyada 1 inciyim

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

istenmiyen yerde kimse durmaz

sevgi
sevgi - 3 yıl Önce

Bu medya çok adı ya polis saldırdı ne ya.CAHİLLİĞİ kiskirtmanin böylesi pes.onun adı müdahale orda toplananlar PKK yanlısı.ne yapacak polis bir aksında ortalığı yakıp yiksinlarmi.bunlar ne zaman doğru durust yurudulerki hiçbirşey bulamadılar da kaldırım soktu araçyyaktılar.yuhhh yuhhh