'Kırmızılı Kadın' birinci olunca sponsorluktan çekildi!

Gezi Parkı eylemlerinin sembollerinden biri 'Kırmızılı Kadın'

'Kırmızılı Kadın'  birinci olunca sponsorluktan çekildi!

Vakıfbank, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'ndan sponsorluğunu çekti. Vakıfbank'ın, 4 yıldır sponsor olduğu yarışmada bu yıl ödül alan fotoğrafın Gezi Parkı eylemlerinin simgesi olan 'Kırmızılı kadın' olması nedeniyle sponsorluktan çekildiği iddia edildi.

Türkiye'nin kamu yararına derneklerinden olan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), 29 yıldır sürdürdüğü Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda bu yıl sponsorsuz kaldı. TFMD'ye son 4 yıldır ana sponsor olan Vakıfbank, sponsorluğunu gerekçe göstermeden sona erdirdiğini açıkladı. Vakıfbank'ın sponsorluktan çekilme nedeninin Gezi Parkı eylemlerinin simgesi olan 'Kırmızılı kadın' adlı fotoğrafın yılın basın fotoğrafı olarak seçilmesi olduğu iddia edildi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre TFMD yönetimi, Vakıfbank'ın desteğini çektiğini Anasponsorluk sözleşmesi Vakıfbank tarafından 24 Şubat'ta ödüllerin açıklanmasının ardından tek taraflı olarak gerekçe gösterilmeden fesh ederken, 26 Şubat'ta da yazılı olarak açıkladı. Bu süreçte uzlaşma arayan dernek yönetiminin çağrılarına yanıt vermeyen Vakıfbank yönetimi 4 yıllık ana sponsorluk anlaşmasını bitirdi.

29 YILDIR DÜZENLENİYOR

Nisan ayında yapılacak ödül töreninde Vakıfbank'ın desteğini çekmesiyle yaşanan maddi sıkıntı nedeniyle tören ileri bir tarihe ertelendi. Yarışmaya adını veren Vakıfbank'ın son anda desteğini çektiğini açıklaması yeni destekçi bulunmasını da güçleştireceği için ödüllerin dağıtılması da sıkıntıya girdi.

ÖDÜLÜ KİMLER VERDİ

Yarışmanın her yıl jüri üyeleri arasında Türkiye'deki neredeyse bütün büyük gazetelerin ve ajansların eski ve yeni fotoğraf editörleri, dünyaca ünlü konukları, basın meslek örgütlerinden temsilcileri yeralıyor. Bu yılda jüri koltuğuna oturan 17 kişi aynı şekilde, Anadolu Ajansı, Sabah, Türkiye, Zaman, Hürriyet, Vatan, Milliyet, Akşam, Habertürk, Depophotos, Associated Press, VII Ajans, İzTV gibi kurumlarda çalışmış veya çalışan yönetici kişilerden belirlendi.

HANGİ KARELER ÖDÜL ALDI

17 kişilik jürinin değerlendirmesinde geziye ait 3 fotoğraf ile 2 fotoğraf serisini ödüle değer bulmuştu. Ayrıca Türkiye'nin modern ve Avrupalı yanını gösteren 4 fotoğraf ve 1 fotoğraf serisi de aynı yarışmanın ödül alan kareleri arasına girmişti. Bunun dışında Suriye'den Türkiye'ye sığınan mülteciler, Suriye'de El-kaideye yakın grupların infaz fotoğrafları ödüllendirildi. Siyaset dalında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın kareleri de ödül aldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 12:07
YORUM EKLE