Kerime Külter: Umudumu yitirmedim, Hurşit'i bekliyorum

Hurşit Külter'in annesi Kerime Külter, 'Her şeye rağmen umudumu yitirmedim, oğlumu bekliyorum, bir gün bu kapıdan içeri gireceğine olan inancımı kaybetmiyorum' diye konuştu

Kerime Külter: Umudumu yitirmedim, Hurşit'i bekliyorum

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl yöneticisi Hurşit Külter’den gözaltına alındığı tarih 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Ailesi ve insan hakları örgütleri ile kamuoyundan gelen tepkilere rağmen Külter’in gözaltına alındığı 73 gündür devlet güvenlik güçleri tarafından kabul edilmezken, Külter’in gözaltında katledildiğine dönük kaygılar artıyor.

Anne Kerime Külter, ANF’den Sedat Sur'a açıklamalarda bulundu.

“HURŞİT, KARINCAYI İNCİTMEZDİ”

Anne Külter, “Babası ve iki kardeşi işe gidiyordu. Hurşit, hep yanımdaydı, bana çok yakındı, her konuda yardım ederdi bana” diyor. Hurşit’in henüz küçük yaşta, her sabah uyanarak okul kıyafetlerini ütülediğini paylaşan Kerime Külter, Hurşit’in bunu “Annem uyanmasın, benin işlerimle yorulmasın” duygusu ile yaptığını ve şu anda o anları düşündükçe çok duygulandığını ifade ediyor.

Hurşit’in bir diğer özelliğinin de her ortama uyum sağlamak olduğunu anlatan anne Külter, Hurşit’in her yaş grubundan insanla çok iyi anlaştığını ve sevilen biri olduğunu aktarıyor. “Hurşit, kimsenin kalbini kırmazdı, karıncayı incitmezdi” diyen Kerime ana, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yüzü hep iyiliğe, güzelliğe dönüktü. Hurşit, asla kötülük düşünmezdi.”

“KCK OPERASYONLARINDA TUTUKLANDI”

Lise yıllarından itibaren Hurşit’in politik mücadeleye ilgisinin yoğunlaştığını anlatan Kerime Külter, “O yıllarda Hurşit, artık eve fazla uğramamaya başladı, yıllarca hep yanımdaydı, bir anda artık onunla birlikte olamamak başlarda beni çok zorladı, ama sonra mücadele ettiğini görmek beni rahatlattı” diye aktardı.

Hurşit’in KCK operasyonlarında tutuklandığını aktaran Kerime Külter, oğlunun beş yıl boyunca tutuklu kaldığını söyledi. Beş yılın ardından 2014 yılında tahliye edildikten sonra Hurşit’in cezaevinde yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı tedavi olduğunu kaydeden annesi, ardında tekrar mücadeleye devam ettiğini dile getirdi.

“OĞLUMU BEKLİYORUM…”

Her zaman barış istediğini dile getiren Kerime Küler, şunları vurguluyor: “Oğlumun kaybedilmesi bana büyük bir işkence. Her gün bu işkenceyi çekiyorum. Sadece oğlumu almadılar evimi de yıktılar. Ama ben yine de barış istiyorum, başkalarının canı yanmasın, evlatları katledilmesin, gözaltında kaybedilmesin. Ben her şeye rağmen umudumu yitirmedim, oğlumu bekliyorum, bir gün bu kapıdan içeri gireceğine olan inancımı kaybetmiyorum.”

‘HURŞİT KÜLTER NEREDE’ DİYENLERE TEŞEKKÜR

Kerime Külter, oğlu Hurşit’in kaybedilmesinden bu yana harekete geçen ve “Hurşit Külter nerede?” diye soran herkese çok teşekkür ettiğini söylüyor. Kerime Külter, “Oğlum için ayağa kalkan on binlerce insan var, onlara teker teker sevgilerimi sunuyorum. Benden daha çok sahip çıktılar” diye ifade ediyor.

Cumartesi Anneleri'ne de mesaj gönderen anne Külter, Cumartesi Anneleri'nin acısını şimdi çok daha iyi anladığını ve onların oğlu içinde gösterdikleri çaba karşısında çok etkilendiğini kaydediyor. Cumartesi Anneleri'nin eylemine katılamadığını da söyleyen Kerime Külter, Hurşit’in fotoğraflarını taşıdıklarını görünce büyük bir minnet duygusu yaşadığını vurguluyor. Kerime ana yakın zamanda Cumartesi Anneleri ile birlikte olmak istediğini de ekliyor.

Kimsenin evlat acısı yaşamaması için birlikte olmaya ihtiyaçları olduğunu söyleyen Kerime Külter, özgürlük ve demokrasi olmadan acıların son bulmayacağına dikkat çekti. Kerime Külter, özgürlük ve demokrasi mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini de vurguladı.

Oğlunun devlet güçleri tarafından alındığını ve bunun hiçbir şüpheye yer bırakmayacak kadar kesin olduğunu hatırlatan Kerime Külter, “72 gün oldu, oğlumu devlet aldı, gözaltında kaybetmek istiyorlar ve belki de katlettiler. Oğlumun bana sağ salim teslim edilmesini istiyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 10:45
YORUM EKLE