Kemal Burkay’a KCK’dan erken uyarı

KCK, istifalardan, Ramazan’a, Ergenekon’dan Kemal Burkay’a gelişmeleri değerlendirdi…

Kemal Burkay’a KCK’dan erken uyarı

ANF’den gelen bilgilere göre KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, “PKK’nin tek taraflı da olsa silah bırakmasını salık verenler bilmeli ki, bu tarz bir üslup Kürt halkının birliğine ve mücadelesinin başarısına değil, AKP hükümetinin tasfiye politikalarına hizmet etmektedir” diyerek Kemal Burkay’a uayrı gönderdi.

Abdullah Öcalan da son avukat görüşmesinde, “Bazı Kürt aydını geçinenler de hala sırtımdan geçiniyorlar, hala beni kullanarak varlar. Bazıları burada iken her şeylerini biz karşılıyorduk. Her türlü imkanı sağlıyorduk. Bunlar Avrupa'da da bizim sırtımızdan geçindiler. Şimdi de 13 yıldır benim sırtımdan yaşatıyorlar kendilerini. Hiçbir şey yapmıyorlar ama yine de bana saldırıyorlar. Şu anda bile sırtımdan geçiniyorlar. Bu sayede Türkiye'ye dönüyorlar ve hala bana saldırıyorlar!” demişti.

KCK, askeri vesayetin zayıflamasının da olumlu olduğunu söyleyerek, “Ancak askeri vesayet yerine geçecek olan bürokratik-sivil dikta zihniyeti de hiçbir demokratik gelişmeye yol açmayacaktır” diye belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Başkalığı yaptığı yazılı açıklamada Ramazan Ayı’nın tüm İslam alemi ve Kürt halkına hayırlı olmasını dilerken, güncel siyasi gelişmeler konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

KCK’nin açıklaması şöyle:

RAMAZAN AYI TÜM İSLAM ALEMİNE KUTLU OLSUN

KCK, “yurtsever Kürdistan halkı ve dindar çevreleri tutum alarak, devletin kontrolü dışında meydanlarda Cuma namazlarını kılmaktadır” diyerek sivil Cuma eylemlerini desteklediğini açıkladı. Ramazan bayramını kutlayarak teravihlerde de sivil itaatsizliğin sürmesini istedi.

ASKERİ VESAYETİN ZAYIFLAMASI OLUMLU ANCAK…

KCK, ordudaki istifalarla ilgili olarak şunları dile getirdi; “Askeri vesayetin zayıflaması elbette ki olumlu ve demokratikleşmeye uygun zemin yaratmaktadır. Ancak askeri vesayet yerine geçecek olan bürokratik-sivil dikta zihniyeti de hiçbir demokratik gelişmeye yol açmayacaktır. Nitekim yaşananlar, iktidarın el değiştirmesi gibi bir sürecin yaşandığını göstermektedir. Oysa gelişen bu sürecin kimsenin kendisine mal etmeden demokratik siyasete dönüştürülmesi gerekmektedir”.

“ERGENEKON YERİNE YEŞİL ERGENEKON”

Ergenekon anlayışının yerine Yeşil Ergenekon’u geçirmenin demokrasi olmayacağını iddia eden KCK, “bunu günlük uygulamalardan anlamak da mümkündür” dedi.

“BAZI YERLERDE KORUCULUĞU AŞAN DÜZEYDE KONTRA FAATLİYETLER VAR”

Tüm koruculara af çağrısı yaptıklarını ve artık hiçbir korucu çevrenin hedef olmadığının ilan ettiklerini Belirten KCK, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Hacı Alan gibilerin koruculuğu çok aşan düzeyde kontralık yaptıklarını, bir gerillanın ölümüne neden olduğunu, bu nedenle öldürüldüğünü açıkladı.

KEMAL BURKAY’A UYARI

KCK açıklamasında; “AKP hükümetinin çözüm değil, gerillayı tasfiye ve minimize etmeyi önüne koyduğu bu dönemde gerilla ve özgürlük hareketine karşı yeni bir psikolojik savaş hamlesi başlatılmıştır. Tam da böyle kritik bir süreçte İsveç’ten dönüp, “dağda kalmanın hiç anlamlı olmadığı veya silahların çözümün önünde bir engel teşkil ettiği”ni ifade edenler, PKK’nin tek taraflı da olsa silah bırakmasını salık verenler bilmeli ki, bu tarz bir üslup Kürt halkının birliğine ve mücadelesinin başarısına değil, AKP hükümetinin tasfiye politikalarına hizmet etmektedir. Kürt Halk Önderi’nin AKP hükümetine sorunun demokratik çözümü için 3 protokolü ve Başbakan Erdoğan ve Bakanlarına silahların tümden devreden çıkması için bir hafta içinde çözülebileceği yönünde yaptığı açık çağrıyı görmeyenler durumu çarpıtmaktadırlar. Önderliğimizin ve Hareketimizin sorunun demokratik çözümü yönünde sarf ettiği çabalara inkarcı yaklaşmaktır” denildi.

“KENDİNİ YAKMA EYLEMLERİNİ TASVİP ETMİYORUZ

KCK, son dönemde kendini yakarak protesto eylemi yapan gençlerin eylemlerini tasvip etmediğini de açıkladı. “Bu tür eylemler saygın bir fedai ruhu taşımakla birlikte, sürece denk düşen bir eylem tarzı olmamaktadır” denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
momin ruken
momin ruken - 7 yıl Önce

30 yil daglarda kaldinizda ne oldu Kurd sorunu cozuldu mu yoksa daha da karmasik ,icinden cikilmaz bir hal mi aldi?
hem demokratik ozerklik iicn gerilla mucadelesi vermek sacmaliktir. bu savas bitsin artik yeter artik kanla beslenen savas akbabalarina son!

n.aytac
n.aytac - 7 yıl Önce

eger 30 yillik savas olmasaydi bugun kürtleri adi bile anilmazdi.Eger kürt gerila mücadelesi olmasaydi bugün 'kürt aydini' diye piyasaya sürülenlerin devlet nezdinde bir paspas kadar degeri olmazdi. Birileri gercekten baris istiyorsa ilk yapacagi is cift tarafli ateskes istemektir. Gerisi laf-u güzaftir ve onurlu Kürdün nezdinde hic bir sey i fade etmez, devsirmeler de tarihin hic bir döneminde dikkate alinmaz sadece son kullanim tarihlerine kadar biraz mide bulandiri o kadar!

Nesrin Aslan
Nesrin Aslan - 7 yıl Önce

bırakalım da herkes kendi meşrebince sorunun çözümüne katkıda bulunsun. sezen aksu, burkay, popüler kim varsa işte.. böyle insanların da toplumda zihniyetin değişimine katkısı olacağını düşünüyorum. esasen bir derdimiz de zihniyet, kavrama, empati...

naci demir
naci demir - 7 yıl Önce

barış için kim nasıl katkı verebiliyorsa versin.... kemal burkay üzerinde baskı kurmaya çalışmak, sürekli uyarmaki kulağını çekmek vb ayıp oluyor artık...