KCK'den Reyhanlı açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı'ndan, saldırıya ilişkin mesaj yayınlandı...

KCK'den Reyhanlı açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı Reyhanlı’da bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırıyla ilgili bir mesaj yayınladı.

ANF'de yer verilen KCK mesajında, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralıların ise bir an evvel sağlıklarına kavuşmaları temennisinde bulundu.  

KCK mesajında, “Reyhanlı ilçesinde gelişen olayda onlarca insanın yaşamını yetirmesi ve yüzlercesinin yaralanması hiçbir biçimde bölge haklarının kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesine katkı yapmayacaktır. Hangi dinden, inançtan ve topluluktan olursa olsun, var olan tüm sorunların şiddet ve savaş dışı, demokratik mücadele ve siyasi yöntemlerle çözülmesi en doğru ve olması gerekendir” denildi.

KCK, ilgili açıklamasında, Ortadoğu ve Kürdistan’da tarihi önemde gelişmelerin yaşandığına dikkat çekerken,  “İnsanlığın geleceğine yön verecek olan Ortadoğu halklarının özgürleşmesiyle insanlık tekrar kökleriyle buluşmuş olacaktır. Etnik, kültürel ve mezhepsel zenginliği kapitalist mordernite tarafından halkların birbirini boğazlamasına neden olacak şekilde kullanılması çirkin bir politikadır. Hakların sahip olduğu bütün bu zenginlikler eşit demokratik ve özgür bir yaşamın gerekçesi olmalıdır. Tüm kimlikler ve inançlar özgür ve demokratik olduğu kadar gerçek bir barış huzur ve kardeşliğin tesis edileceği açıktır" dedi.

"Öcalan'ın başlattığı, barış ve çözüm sürecinin tüm bölge halkları, tüm inanç ve etnik topluluklar için güçlü bir zemin olup, büyük bir katkı sunacağına dair bir kuşkunun olmadığı"nın belirtildiği KCK açıklamasında, devamla şunlar kaydedil: 

"İnanıyoruz ki, halkların tarihten gelme kardeşliği ve ortak mücadelesi barış demokrasi ve özgürlük arayışı önünde engel olan her türlü zorlukları aşacak ve bertaraf edecektir," denildi ve "Bu vesileyle Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen olayda yaşamını yetirenlerin ailelerine sabır ve baş sağlığı, yaralıların ise bir an evvel sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2013, 06:57
YORUM EKLE