11 Haziran 2014 Çarşamba 11:14
KCK’den IŞİD açıklaması: Gerilla tüm Kürdistanı korumaya hazır

KCK Eş Başkanlığı, Musul’u ele geçiren IŞİD’in, Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik oluşturduğu tehdit için Bölge hükümetine “Kürdistan gerillası, başta Şengal ve tehdit altındaki Güney Kürdistan halkımız olmak üzere, tüm Kürdistan’ın savunması ve güvenliği için hazırdır” mesajı verdi.

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Musulu elegeçirerek, Irak Kürdistanı Bölgesine karşı ciddi bir tehdit oluşturmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

İMC'deki habere göre; açıklamada, Rojava’da katliamlar gerçekleştiren IŞİD’in, Halk Savunma Birlikleri (YPG) karşısında yenilgi aldığı vurgulanarak, “Rojava Kürdistan’da sonuç alamayınca, Güney Kürdistan’da vahşi katliamlar gerçekleştirmeye başlamıştır. İŞİD bugün yurtsever direnişçi çizgiyle bir savaş halindedir. En son Musul’u işgal etmesinin altında yatan gerçek, Kürt halkının tüm kazanımlarına ve Güney Kürdistan’a yönelmektir” denildi.

KCK açıklamasında, özgür ve demokratik bir Ortadoğu’nun ezilen ve direnen tüm halklar için elzem olduğunun altı çizildi. İŞİD’e karşı Kürt, Arap, Asuri, Ermeni, Türkmen ve demokrasiden yana olan tüm halkların ve direnişçi güçlerin bir araya gelip, ortak mücadeleyi geliştirmeleri gerektiği çağrısı yapıldı.

“KÜRDİSTAN'IN KAZANIMLARI AÇIK TEHDİT ALTINDA'

Açıklama’nın devamında da “Kürdistan’ın kazanımları bugün açık bir tehdit altındadır. Ancak Kürdistan savunmasız değildir. Kürdistan gerillası, başta Şengal ve tehdit altındaki Güney Kürdistan halkımız olmak üzere, tüm Kürdistan’ın savunması ve güvenliği için hazırdır. Kürdistan gerillası, IŞİD çetelerine her şart altında karşılık verecek güçtedir. Gerilla güçlerimiz, halkımızın ve Güney Kürdistan’ın güvenliğini sağlamak için, her türlü desteği vermeye ve peşmerge güçleriyle birlikte aktif bir biçimde savaşmaya hazırdır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Rojava ve Güney Kürdistan’da, halkımızın kazanımlarına yönelik yapılan saldırılar bir kez daha göstermiştir ki, halkımız, dört parça Kürdistan’da özgürleşmeden hiçbir parçanın kalıcı ve kesin bir güvencesi yoktur” vurgusu yapıldı.

KÜRT ULUSAL KONGRESİ İÇİN ÇAĞRI

Ulusal birlik çağrısının da yapıldığı açıklamada “Bunun için Kürdistan’ın dört parçasındaki tüm örgüt ve mücadeleci güçleri dar çıkar hesapları bir tarafa bırakarak, Kürt Ulusal Kongresi’ni bir an evvel toplamak için bir araya gelmeye ve halkımızın yüz yıllık rüyası olan Kürt Ulusal Birliği’ni gerçekleştirmeye çağırıyoruz.”

YPG’de konuya ilişkin dün (10 Haziran 2014) yaptığı açıklamada benzer bir çağrı yapılmıştı. YPG açıklamasında, “YPG olarak Güney halkımızın acılarını paylaşıyor ve başsağlığı diliyoruz. Güney halkımızın yanında olduğumuzu ve peşmerge ile aynı mevzide yer alarak mücadele edeceğimizi tüm Kürdistan kamuoyuna duyuruyoruz. Çetelere karşı edindiğimiz tecrübeleri Güney halkımız için kullanmaya ve gereken askeri yardımı yapmaya hazırız.” demişti.

Son Güncelleme: 11.06.2014 20:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.