Karayılan: Musul operasyonuna katılmaya hazırız

PKK, Kürt halkını savunmak için kimsenin kararı ya da onayıyla katılmamıştır ve şimdi de kimsenin böyle karar almasına da gerek duymuyor.

Karayılan: Musul operasyonuna katılmaya hazırız

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Musul operasyonu, Başika’daki TSK unsurları ve KDP ile Türkiye ilişkisine dair açıklamalarda bulundu.

Karayılan, “PKK’nin Musul operasyonuna katılma istemi var. PKK DAİŞ’e karşı savaşını sonuna kadar götürmek istiyor. Eğer DAİŞ Musul’da direnirse bize ihtiyaç duyacaklar. Biz katılmaya hazırız. Biz sorun yaratacak taraf değiliz. Biz HPG adına konuşuyoruz. Şengal’de direniş güçleri YBŞ var. Bu PKK değildir. Onlar Şengal’li gençlerden oluşan güçtür. Onlar kendi kız kardeşlerini ve analarının intikamlarını almak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

PKK Yürütme Komite Üyesi Murat Karayılan Kurdsat News televizyon kanalının sorularını yanıtladı.

*Dünyanın gündemi Musul operasyonu. Musul kurtarıldıktan sonra Kürtlerin stratejisi nasıl olacak? Çokça merak edilen soru, PKK’nin katılıp katılmaması sorusudur. Aynı zamanda Türk devletinin Musul Operasyonuna katılma istemi var. Irak ve Türkiye arasında krize neden oldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

DAİŞ’ e kim karşı, kim karşı değil belli değil. Türkiye ve onun gibi devletler DAİŞ’e karşı olmadıklarını açık açık söylediği zaman DAİŞ Rojava’ya saldırdı, ardından Şengal’e saldırdı, ondan sonra da Güney Kürdistan’ın Mahmur, Kerkük ve geneline saldırdı. O zaman Musul Operasyonuna katılmaları gibi bir durum yoktu.

Dünyanın gözü önünde Ezidi halkımızı DAİŞ tarafından katliam yapılırken herkes izliyordu. Biz tüm tehlikelere rağmen Şengal’e giderek DAİŞ’e “dur!” dedik. İlk tavır koyan PKK hareketidir. Bugün çıkmış; “PKK Musul operasyonuna katılsın mı, katılmasın mı?” diye tartışıyorlar. PKK, Kürt halkını savunmak için kimsenin kararı ya da onayıyla katılmamıştır ve şimdi de kimsenin böyle karar almasına da gerek duymuyor. ​Birincisi bunu söyleyeyim.

İkincisi tartışmalar devam ediyor. Türkiye başlı başına bir sorun; önce de gösterdiğimiz gibi Türkiye’nin kirli amaçları vardır. Yeni Osmanlıcılık hayali var. Bunun için Başika’dan katılmak istiyor. Bizim görüşümüz Türkiye ve onun eğittiği güçler, bu şekilde Musul operasyonuna katılması ve gücünü konumlandırması Güney Kürdistan için büyük bir tehlike olacaktır.

Türkiye’nin yeni konsepti Kuzey Kürdistan’ı felç etmek, Rojava’yı boğmak ve Musul’da yerleşmektir. Güney Kürdistan kontrol altındadır. Bildiğiniz gibi Güney Kürdistan’ın bazı yerlerinde de Türk askerleri bulunmaktadır. Hatta Diyana ve Xelifan bölgelerinde de Askeri güçler bulunmaktadır. Kısacası kendini Güney Kürdistan’da kendini yerleştirmek istiyor. Bunu farklı bir şey için söylemiyoruz. Gerçekler budur.

Türk devletini biz iyi tanıyoruz. Biz onların içinde yetiştik. Onların okulunu okuduk. Biz onların psikolojilerini biliyoruz. Biz onların akıllarını okuyoruz. Türk devletinin stratejisi Kürt düşmanlığı üzerinedir. Güney Kürdistan da dahil buna; bu anlamda KDP bunları sıradan görüyor ya da yol veriyor. Türk devletinin buralara yerleşmesine izin veriyor. Biz bunu yanlış görüyoruz.

*Yani Türkiye’nin Güney Kürdistan’a KDP tarafından mı yerleştirildiğini söylüyorsunuz?

Bazı yerler için öyle ama Başika için bilmiyoruz. Halen tartışıyorlar kim kimi çağırmış diye. Ama KDP yetkilileri buna karşı sert tepki göstermiyorlar; normalmiş gibi görüyorlar. Ben diyorum ki bu doğru bir tavır değil. Bunlar Kürt halkının geleceğini için tehlikelidir. Bizzat Güney Kürdistan kazanımları için de tehlikelidir. Bu devlet büyütmek istiyor.

Şimdi diyorlar, “Türkiye küçülecek mi yoksa büyüyecek mi?” Bunlar Türkiye’yi “büyütme” kararı almışlar. Türkiye’nin hesabı Musul üzerinde var. Yandaşlarını çoğaltmak istiyor; ama esas olarak kendini buraya yerleştirmektir. Bakın; Türkiye nereye girmişse oradan bir daha çıkmamıştır. Şimdi Türk devletinin askerlerinin bulunduğu yerlerde Güney Kürdistan bölge yönetimi karar alırsa; “Türk devleti güçlerini buradan çıkarsın” dese Türkiye çıkar mı? Çıkmaz.

Türkiye’nin zaten burası için hesapları var. Bu konuda Kürt siyaseti hatasını görmelidir. Türk devletinin Musul operasyonuna katılması büyük bir tehlikedir. Kürt halkının kazanımları için büyük bir tehlikedir.

*Size göre Türk devleti Musul operasyonuna katılır mı? İkincisi PKK olarak katılacak mısınız?

Türk devleti kanunsuz şekilde Irak topraklarını ve Güney Kürdistan bölgesini işgal etmiş durumda. Başika’ya yerleşmesi, Uluslararası anlaşmalara göre suçtur. Türk devleti buna karşı durmakta ısrar ediyor. Uluslararası güçlerin oluşturduğu koalisyon güçleri arasında yer almak için defalarca başvuruda bulundu. Bunu ne kadar kabul ederler, etmezler bilmiyorum ama Irak başbakanı haklı olarak Türkiye’nin bulunmasına dönük tavır koydu.

Irak yetkilileri tavır koydular. Bu tavır ve tepkiler yerinde ve doğrudur. Uluslararası güçler ve ABD iddia ettiği gibi “kim operasyona katılacaksa öncelikle Irak hükümetinin izni dahilinde katılması gerekmektedir” diyorlar. Bunlara karşı da Türkiye “hayır, bizi katacaksınız. Yok katmazsanız B ve C planlarımız var” diyor.

Türk devleti işgalciliği sürdürmek istiyor. Büyük bir kaos yapmak istiyor. Ben ABD ve uluslararası güçlerin Türkiye’yi katacaklarına inanmıyorum. Eğittiklerini belki katabilirler ama Türkiye’yi katmazlar. Eğer PKK katılırsa, DAİŞ’e karşı savaşta profesyonel ve uzmandır. PKK’nin Musul operasyonuna katılma istemi var. PKK DAİŞ’e karşı savaşını sonuna kadar götürmek istiyor.

Eğer DAİŞ Musul’da direnirse bize ihtiyaç duyacaklar. Biz katılmaya hazırız. Biz sorun yaratacak taraf değiliz. Biz HPG adına konuşuyoruz. Şengal’de direniş güçleri YBŞ var. Bu PKK değildir. Onlar Şengal’li gençlerden oluşan güçtür. Onlar kendi kız kardeşlerini ve analarının intikamlarını almak istiyorlar. DAİŞ’e karşı savaşı daha çok geliştirmek istiyorlar. Kimsenin yardımı olmadan DAİŞ’e karşı savaştılar. Buna inanıyorum bunlar durdurulamayacaklardır.

*PKK Şengal’den çıksın diyorlar. PKK’de Şengal’den çıkmayacağını açıkladı. Bu konuda PKK ve KDP karşı karşıya gelmiş durumda. Buna karşı ne diyorsunuz?

PKK’nin Şengal’den çıkarılma istemi Türkiye’nin isteğidir. PKK Şengal halkı çıkarları için ve tüm Kürt halkının çıkarları için orada bulunmaktadır. Yapılan açıklamalar, siyasi amaçlıdır. Ne Şengal halkının talebi, ne de Güney Kürdistan halkının istemidir. Biz de duyduk bunları ama bize KDP tarafından bir şey söylenmemiştir.

*O kadar büyük çelişki oluşmadığını mı söylüyorsunuz?

Ben inanmıyorum. Orada gerilla ve peşmerge var, yan yana duruyorlar. Öyle bir sorun yok göz önünde. Bazen öyle şeyler oluyor. İşte iki kişiyi öldürdüler, konuşanları baskılama gibi rahatsız edici şeyler gelişiyor. Ama bu sorun değil; Kürtler bunu kendi aralarında halledebilir. Bunu kendi aramızda konuşarak aşabiliriz. PKK gittiği zaman ihtiyaç vardı. Büyük roller oynadı. İstediği vakte kadar da orada kalacaktır.

*PKK istese geri çekilir mi?

PKK bu konularda sorun yaratan taraf değildir. PKK Kürdistan Kürtlerin birliğini geliştirmek istiyor. Kürtlerin birliği hayati konudur. Bakın söyleyeyim. Şengal katliamı zamanında güçlerimiz müdahale etti ve Şengale girdi. Bundan 4 gün sonra sayın Mesut Barzani selam gönderdi ve bize Şengal’de gücünüz var mı diye sordu biz de evet var dedik. Daha sonra bir grup peşmergeyi bizim arkadaşların yanına göndermek istediklerini ve imkan yaratmamızı ilettiler ve biz de uygun gördük. Böylece arkadaşların yanına gönderdik. Hatta oradaki halkımız buna rıza göstermediler ama biz ulusal ordu ve birlik için olumlu kapsayıcı yaklaştık. Başka bir niyetimiz olmadı. Niyetimiz ulusal ve toplumsal amaçlıydı. Bu bilinmelidir.

*Ortadoğu için altın fırsattan söz ediliyor. Kürtler bu fırsatı değerlendirmek için ne yapabilir?

Tarihe bakalım; 1. Dünya Savaşı Kürt inkarının ve soykırımının başlamasına neden oldu. Kürtler biz kazanım elde etmediler, tam tersine büyük kaybettiler. Ülkeleri dört parçaya bölündü her parçada katliamlar yaşadılar.

2. Dünya savaşında da Qazi Muhammed’in idamıyla bilindiği gibi dönem kaybedildi. Bu durum derinleştirildi.

Şimdi 3. Dünya Savaşındayız ve artık Kürtler son 40 yıldır bir siyasal, askeri güç olmuş durumdadır. Sömürgecilik tarihinin en zayıf dönemindedir. Ortadoğu’da yaşananların Üçüncü Dünya Savaşı olarak nitelendirildiği bir dönemde Erdoğan da ne yapıp edip Kürt Özgürlük Hareketi’ni kırarsa kazanacağını düşünüyor. Ve böylece Erdoğan Kürt Özgürlük Hareketi’ni yenilgiye uğratan, başarılardan başarılara imza atan ve Türkiye’yi büyüten lider, yeni Osmanlı sultanı olmak istiyor.

Bunları baskıyla yapmak istiyor. Neden “Lozan anlaşmasıyla kazanmadık, aslında kaybettik” dedi? Çünkü kast ettiği toprak kaybıdır. İşte şimdi Musul ile yine Rojava’ya girerek toprak kazanmak istiyor. Tüm halkımız ve dostlarımız bilmelidir. Özellikle Kürt karşıtı tüm güçler birbirileriyle ne denli derin çelişkili ve düşman görünseler de derhal bir araya gelebiliyor ama Kürt örgütleri birlikten yoksundur halen. Suriye ve Türkiye birbirilerinin adeta kanını içiyorlar ama mesele Kürtler oldu mu bir araya gelebiliyor.

Ya Kürt siyaseti niçin bir araya gelmiyor?

Ekmek ve su kadar ulusal birlik gereklidir. Özellikle bu süreçte artık geri dönüş olmaksızın ulusal birliğimizi inşa edip kazanmamız lazım. Kürt siyaseti için birliksizlik bir utançtır. Bir araya neden gelemiyoruz, bu gerçekten kabul edilemez. Büyük bir çelişki ve paradokstur. Bunu ciddi görüyoruz. Her parçada Kürt halkı bize birleşme ulusal birlik istemini iletiyor hep. Bunu talep ediyor halkımız.

Faşist işşgalci devletler hep ayrı parçalı kalmamızı istiyor. Bir iç ulusal gündem oluşturmamız ve ortak ulusal duruş geliştirmemiz lazım. Tarih her zaman böylesine altın fırsatlar sunmaz bize. Sizin vesilenizle olmazsa olmaz bir politika olarak diyoruz ki dönemin doğru politikası ulusal birliktir. Tüm halkımız ulusal birlik için ısrarlı olmalıdır. Bu yolda her eleştiri ve öneriye açığız.

Güney Kürdistandan da bu sorunlar var. Ulusal birlik burada da hayatidir. Ulusal kongre ve konferans dediğimiz ihtiyaçlar var. Ama bir araya gelmenin yolları sadece kongre konferans da değil. Düşmanlarımız bir araya geliyor da biz neden bir araya gelmeyelim?

PDK, YNK, GORAN, YEKGİRTU İSLAMİ gibi Kürt örgütleri Erdoğan öncülüğündeki kararı, Kürt karşıtı tutumu analiz etmeli ve doüru ulusal tutum belirlemelidir. Bu Kürt karşıtı duruma karşı ortak tutum alınmalıdır.

Hareket olarak bu konuda ulusal birlik için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

(Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 16:53
YORUM EKLE