16 Şubat 2012 Perşembe 17:34
Kamu ihalelerinden ihbar yağıyor
Kamu bünyesinde yapılan ihalelerde usulsüzlük itirazlarını değerlendirip, araştırmakla görevli Kamu İhale Kurumu’nda (KİK) 1 milyar liralık yolsuzluk yapıldığı, 100 ihalenin de usulsüz bir şekilde alındığı iddia edildi.

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce üç gün önce gerçekleştirilen operasyonlarda KİK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya’nın da aralarında bulunduğu çoğu işadamı 23 kişi “ihaleye fesat karıştırmak”, “rüşvet almak ve vermek” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Sorgusu sırasında kalp krizi geçiren Kaya’nın Ankara Numune Hastanesi’ndeki tedavisi sürerken, polis dün MASS Holding yetkililerini sorguladı. Şüphelilere ortalama 500 soru yöneltildiği, ifadenin toplamda 1500 sayfayı bulacağı bildirildi.

 

USULSÜZ İHALE SAYISI 100’E ÇIKTI

Arzu Yıldız'ın Taraf gazetesindeki haberine gör; incelemeler sonucunda işadamlarının, KİK raportörlerine yüksek paraların yanında aralarında takım elbise, saat ve cep telefonunun da yer aldığı hediyeler verdikleri ortaya çıktı. Polis, ihalelerde usulsüz yaptığı belirtilen Nursoy Holding’in sahibi Orhan Nurdoğan ile Fermak A.Ş’den Ferit Rızvanoğlu’nun yakalanması için çalışmalar yürütüyor. İki iş adamının şu an Türkiye sınırları içinde olduğu ifade ediliyor.

 

SAVCILIĞA İHBAR YAĞIYOR

Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Büyükabacı tarafından yürütülen soruşturmada, hem Emniyet’e hem de Savcılığa yüzlerce ihbar telefonu geldiği öğrenildi. Arayan şahısların ihalelerde yolsuzluk yapıldığına dair bilgi ve belgeleri yetkililerle paylaştığı, Savcılığın gelen ihbarlarla ilgili inceleme başlattığı bildirildi.

 

KAMU İHALE KURUMU YETKİLİLERİ ADLİYE'DE

Ankara'da kamu ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişiden 15'i adliyeye sevk edildi.

 

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında Kamu İhale Kurumu görevlilerinin de bulunduğu 19 kişiden 3'ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

 

Gözaltına alınanlardan Kamu İhale Kurumu Üyesi bir kişi ise sağlık sorunları sebebiyle hastaneye götürüldü.

 

Gözaltındaki 15 kişi, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

 

Öte yandan soruşturma ile ilgili bir açıklama da Kamu İhale Kurumu'ndan geldi...

 

Açıklamada soruşturma kapsamında sadece 3 kurum personelinin odasında arama yapıldığı, aranan odalar dışında hiçbir belgeye el konulmadığı vurgulandı.

 

Kurum çalışanı 23 kişinin gözaltına alındığı yönündeki haberler de açıklama ile yalanlandı...

Son Güncelleme: 17.02.2012 11:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.