19 Haziran 2017 Pazartesi 17:21
Kalaşnikoflu öğretmen Meclis’e taşındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Şırnak'ın Uludere ilçesi Yemişli köyünde öğretmenlik yapan Gökçen T., sosyal medya hesabından kalaşnikofla fotoğraf çekip paylaşımda bulunmasını Meclis’e taşıdı.

HDP’li İrmez, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a “Bu şahıs elinde tuttuğu kalaşnikofu nereden temin etmiştir?” diye sordu.

Şırnak'ın Uludere ilçesi Yemişli köyünde öğretmenlik yapan Gökçen T., sosyal medya hesabından kalaşnikofla fotoğraf çekip paylaşımda bulunmuş ve fotoğrafın altına, "Yakan güneşe silah sıkarız, bombayı ayağımızla kontrol ederiz. Bir bayrak bir şehre bu kadar mı güzel yakışır. Burası Cizre akılı olun.  Birgün Cizre'yi böyle göreceğimizi biliyordum zaten. Bir şehre bayraklar, ölürüm Türkiyem bağırışları bu kadar mı yakışır” diye yazmıştı.

HDP’li İrmez, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

“* Bakanlığınıza bağlı, devletin okulunda görev yaptığı bilinen, fotoğraftaki öğretmenin kim olduğu ve/veya hangi okulda görev yaptığı belirlenmiş midir?

* Kalaşnikofla çektirdiği fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan ve ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen bu şahıs hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

* Kalaşnikoflu fotoğraf çektirip sosyal medya hesabından paylaşan ve ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen bu şahıs elinde tuttuğu kalaşnikofu nereden temin etmiştir?

* Şırnak İl Milli Eğitiminin, en ufak bir demokratik tepkisini sendikal yollarla dile getiren eğitimciler ve idareciler hakkında hızlı bir şekilde inceleme veya soruşturma başlattığı bilinirken, böylesine vahim bir durumda şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmamış olmasının asıl gerekçesi nedir? Muhalif kesim için hızlıca işletilen süreç elinde silahla poz veren söz konusu şahıs için neden işletilmemektedir?

* Söz konusu şahsın, sokağa çıkma yasakları esnasında yüzlerce yurttaşın yaşamını yitirdiği Cizre ile ilgili yaptığı ‘bir gün Cizre'yi böyle göreceğimizi biliyordum zaten’ yorumuna ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?

* Sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflar ve yaptığı yorumlar göz önüne alındığında silah ve şiddet yanlısı olduğu görülen bu şahsın öğrencilerinin psikolojik durumlarının tespiti ile ilgili Bakanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır?

* Geçtiğimiz aylarda Bakanlığınıza bağlı bir okulda görev yapan bir ‘öğretmenin öğrencilerinin eline idam ipi vererek paylaştığı fotoğrafı basına yansımış ve kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Son dönemlerde bakanlığınıza bağlı olarak çalışan personellerin şiddete teşvik eden paylaşımlarının artmasının nedeni nedir? Bakanlığınız tarafından bu konuyla ilgili herhangi bir tedbir veya çalışma başlatılmış mıdır?”

Son Güncelleme: 20.06.2017 08:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.